Zabójstwo Tomasza Soleckiego. Ogłoszono datę pogrzebu, rodzina ma jedną prośbę
6 maja w Szpitalu Uniwersyteckim, na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Okręgowej Radzie Lekarskiej w Krakowie będzie dniem żałoby po śmierci Tomasza Soleckiego, 47-letniego lekarza ortopedy, który we wtorek w trakcie pracy został śmiertelnie zaatakowany nożem przez pacjenta. Pogrzeb medyka odbędzie się 7 maja.
2025-05-01, 14:36
Zabójstwo lekarza w Krakowie. Ogłoszono żałobę
W liście podpisanym przez kierujących tymi instytucjami ogłoszono, że w dniu żałoby o godzinie 12 odbędzie się spotkanie przed budynkiem Szpitala Uniwersyteckiego, aby uczcić pamięć Tomasza Soleckiego oraz pokazać solidarność z jego rodziną.
Uczestnicy spotkania – jak wskazano w liście – zaprotestują także przeciw agresji w życiu społecznym, szczególnie tej kierowanej w stosunku do medyków. - Niech zawyją syreny, a potem niech zapadnie cisza - podkreślili kierujący krakowskimi instytucjami.
Zwrócili uwagę na rosnącą falę agresji wobec przedstawicieli zawodów medycznych - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, sanitariuszek. "Pracownicy ochrony zdrowia coraz częściej stają się bowiem obiektem napaści, tej werbalnej i tej fizycznej. Bezbronni, identyfikowalni z imienia i nazwiska, ze względu na naturę ich pracy łatwo im bowiem przypisać każdą, nawet tą urojoną, winę i zaniedbanie w stosunku do pacjenta" - stwierdzili sygnatariusze listu.
Medycy apelują do polityków o zmiany w prawie
Dodali, że jeżeli mamy nadal funkcjonować jako cywilizowane społeczeństwo, trzeba przerwać tą nakręcającą się spiralę agresji. "Napaść na przedstawiciela zawodu medycznego niezależnie od miejsca wykonywanej pracy musi być traktowana z całą surowością prawa, tak jak napaść na policjanta czy żołnierza" - podkreślili.
REKLAMA
Przedstawiciele krakowskich instytucji zaapelowali do parlamentarzystów i prezydenta RP "o stosowne zmiany w prawie, które zwiększą ochronę medyków, którzy stają się obiektem często urojonych oskarżeń i pomówień".
"Apelujemy do wszystkich uczestników debaty publicznej, w szczególności polityków, o obniżenie jej temperatury, która jest często celowo, cynicznie eskalowana. Werbalna, emocjonalna agresja trafiająca z mediów do społeczeństwa czyni ogromne szkody, a docierając do jednostek podatnych do generowania niezdrowych emocji i fizycznej agresji niesie zagrożenia dla nas wszystkich" - zaakcentowano w liście.
Dokument podpisali: prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Maciej Małecki, dyrektor SU Marcin Jędrychowski, rektor UJ prof. Piotr Jedynak, prezes ORL w Krakowie dr Robert Stępień oraz sekretarz tej organizacji dr Mariusz Janikowski.
Pogrzeb Tomasza Soleckiego
Lekarz Tomasz Solecki, ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego zginął we wtorek. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski poinformował, że napastnikiem był pacjent niezadowolony z przebiegu leczenia.
REKLAMA
Napastnikiem okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej. W środę prokuratura przedstawiła mu zarzuty zabójstwa lekarza i usiłowania naruszenia czynności narządów ciała pielęgniarki nożem. Sąd aresztował go na trzy miesiące, mężczyzna zostanie poddany badaniom psychiatrycznym.
Pogrzeb zamordowanego lekarza odbędzie się 7 maja. Pożegnanie odbędzie się w Krakowie, na Cmentarzu Batowickim 7 maja o 13.40. Rodzina zmarłego poprosiła o nieskładanie kondolencji.
Czytaj także:
- Po zabójstwie lekarza. "Obniżono kryteria przyjęć do służby więziennej"
- Śmierć pisarki w Hamburgu. Śledczy mówią wprost o "akcie przemocy"
Źródła: Polskie Radio/PAP
REKLAMA
REKLAMA