Drzewo na działce? Nowe przepisy ułatwią jego wycinkę

Rząd szykuje zmiany, które uproszczą prywatnym właścicielom usuwanie drzew z własnych działek. Jeśli odpowiedni urząd nie zareaguje w ciągu 35 dni, będzie to oznaczało zgodę na wycinkę.

2025-05-05, 20:42

Drzewo na działce? Nowe przepisy ułatwią jego wycinkę
Wycinka drzewa z prywatnej działki będzie teraz łatwiejsza. Foto: East News/Marek BAZAK

Zmiany w terminach. Właściciele zyskają jasność

Właściciele prywatnych działek będą mogli wyciąć drzewo, jeśli w ciągu 35 dni po zgłoszeniu takiego zamiaru odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu - przewidują założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, o których poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Jak przypomniano, zgodnie z obecnymi przepisami organ, do którego wniesiono zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa (najczęściej: wójt, burmistrz, prezydent miasta), ma 21 dni na oględziny, a w terminie 14 dni od dnia oględzin może wnieść sprzeciw. Drzewo zatem można usunąć, jeśli właściwy organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.

"Jeśli zatem oględziny nie zostały przeprowadzone w instrukcyjnym terminie 21 dni, to termin do wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. To zaś może spowodować, że postępowania dotyczące usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą się nadmiernie przedłużać" - zauważono w opisie projektowanych zmian.

Rząd liczy na uproszczenie procedur

Projektowana nowelizacja zakłada wprowadzenie 35-dniowego terminu liczonego od dnia zgłoszenia, na wniesienie sprzeciwu na zamiar wycięcia drzewa przez odpowiedni organ.

REKLAMA

Resort klimatu i środowiska przekonuje, że proponowane zmiany mają zapobiec sytuacjom, w których urzędy zwlekają z decyzją lub pozostają bezczynne.

"Projektowany 35-dniowy termin jest sumą terminu na oględziny i sprzeciw, co zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie i zabezpieczy wnioskodawców zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzję i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie (milcząca zgoda). Oczekiwanym efektem interwencji jest skrócenie czasu trwania postępowań administracyjnych w przedmiocie usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej" - wskazano w wykazie.

Projektowane przepisy rząd zamierza przyjąć w III kwartale br.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej