Egzamin ósmoklasisty 2025. Kluczowe informacje dla uczniów i rodziców

We wtorek rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty - sprawdziany dla uczniów kończących szkołę podstawową. W ciągu trzech dni zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym. W tym roku wprowadzono pewną zmianę. Uczniowie będą mieli więcej czasu na rozwiązanie zadań.

2025-05-12, 08:24

Egzamin ósmoklasisty 2025. Kluczowe informacje dla uczniów i rodziców
Egzamin ósmoklasisty 2025. Wszystko, co warto wiedzieć. Foto: Piotr Hukalo/East News

Egzamin ósmoklasisty 2025. Ważne informacje

Egzamin ósmoklasisty rozpocznie się we wtorek testem z języka polskiego, w środę uczniowie zmierzą się z matematyką, a w czwartek - z językiem obcym nowożytnym. Wszystkie egzaminy rozpoczną się o godzinie 9.00.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest obowiązkowe i stanowi warunek ukończenia szkoły podstawowej. Choć nie można go nie zdać, jego wynik ma istotne znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Połowa wszystkich punktów możliwych do zdobycia podczas naboru to właśnie punkty za egzamin. Drugą połowę stanowią punkty przyznawane za oceny na świadectwie szkolnym oraz za dodatkowe osiągnięcia ucznia, takie jak sukcesy w konkursach czy działalność społeczna.

Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w terminie dodatkowym - w dniach 10-12 czerwca. Uczniowie, którzy planują skorzystać z dodatkowego terminu, muszą złożyć odpowiedni wniosek do dyrektora szkoły, który z kolei przekaże dokumentację do właściwej komisji egzaminacyjnej.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Wydłużony czas na rozwiązanie

Tegorocznych ósmoklasistów czeka korzystna zmiana - będą mieli więcej czasu na rozwiązanie egzaminacyjnych zadań. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Robert Zakrzewski w rozmowie z Polskim Radiem argumentuje, że zmiana pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę.

REKLAMA

Egzamin z języka polskiego potrwa 150 minut. Czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać jednak przedłużony - w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu - o nie więcej niż 75 minut, a w przypadku uczniów - obywateli Ukrainy - o nie więcej niż 115 minut. Środowy egzamin z matematyki potrwa 125 minut (może zostać przedłużony o 65 minut), a czwartkowy - z języka obcego nowożytnego - 110 minut (może zostać przedłużony o 55 minut). Po zakończeniu egzaminu, każdego dnia po południu, arkusze będą publikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Ogłoszenie wyników

Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 4 lipca 2025 roku. Tego dnia wyniki zostaną przekazane szkołom, a uczniowie otrzymają swoje zaświadczenia. Maksymalna liczba punktów do zdobycia na egzaminie wynosi 100. Przelicza się ją procentowo:

- język polski - wynik należy pomnożyć przez 0,35,
- matematyka - wynik należy pomnożyć przez 0,35,
- język obcy nowożytni - wynik należy pomnożyć przez 0,3.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Ilu uczniów przystąpi do testów?

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, w 2025 roku do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono ponad 354 tys. 940 uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół.

REKLAMA

Zdecydowana większość (98,4 proc.) ósmoklasistów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki (wybrało go 1,4 proc. uczniów). Spośród uczniów obywateli Ukrainy największa grupa (67,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z j. angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 31,2 proc. ukraińskich uczniów.

Czytaj także:

Źródła: PAP/Polskie Radio/nł/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej