Niepokojące informacje z Wielkopolski. Ognisko ptasiej grypy
U kilkunastu dzikich ptaków, znalezionych w pobliżu jeziora Rybno Małe w powiecie gnieźnieńskim (woj. wielkopolskie), potwierdzono ptasią grypę.
2025-05-21, 16:30
Fatalne doniesienia z Wielkopolski. Ognisko ptasiej grypy w powiecie gnieźnieńskim
Powiatowy lekarz weterynarii zaleca rolnikom z okolic wsi Kiszkowo staranne przestrzeganie zasad bioasekuracji. - W zeszłym roku mieliśmy przypadki ptasiej grypy na Stawach Kiszkowskich, a teraz na jeziorze Rybno Małe, gdzie znaleziono kilkanaście padłych łabędzi, kaczek i gęsi - powiedział zastępca wójta gminy Kiszkowo, Bartosz Krąkowski.
- Zalecenia dla okolicznych rolników są takie, aby nie wchodziły do hodowli osoby postronne. Gdy pójdziemy na spacer nad jezioro lub na ryby, to po powrocie do gospodarstwa trzeba ściśle stosować zasady bioasekuracji. Żeby nie przenieść wirusa ze środowiska naturalnego do gospodarstwa - poinformował Krąkowski.
Wirus ptasiej grypy nie zagrozi ogólnej populacji dzikich ptaków, jednak w hodowli może doprowadzić do konieczności wybicia całego stada.
Obowiązkowe szczepienia kur i indyków od 13 maja
W kwietniu Komisja Europejska przyjęła przygotowaną przez polski rząd strategię zwalczania ptasiej grypy i zapowiedziała, że na razie nie zostaną wprowadzone żadne dodatkowe środki na szczeblu UE. Ptasia grypa to choroba wirusowa, stwarzająca zagrożenie przede wszystkim dla ptaków - zarówno dzikich, wolnożyjących, jak i dla drobiu hodowanego.
REKLAMA
Od 29 kwietnia 2025 roku obowiązują też nowe regulacje dotyczące występowania rzekomego pomoru drobiu, wprowadzone na mocy rozporządzenia ministra rolnictwa. Wprowadza ono obowiązek bezwzględnej bioasekuracji oraz obowiązek szczepienia kur i indyków (od 13 maja), utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych oraz zakładach wylęgu drobiu.
- Ziemniaki jak towar luksusowy na Białorusi. Łukaszenka znalazł winnych
- Niepokojący wpływ reklam fast foodów na dzieci. Wystarczy kilka minut
Źródło: Polskie Radio/PAP/mg
REKLAMA