Upały w Polsce - będzie nawet 36 stopni. Jak się chronić i nie ryzykować zdrowia?
W najbliższych dniach temperatury w Polsce wystrzelą - prognozowane są upały do 36 stopni Celsjusza. Jak zadbać o siebie przy ekstremalnej pogodzie, co naprawdę pomaga, a co może zaszkodzić?
2025-07-01, 16:30
Fala upałów w Polsce. IMGW ostrzega
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami, w trakcie których temperatura może znacznie przekroczyć 30 stopni. Ostrzeżenia meteorologiczne przed wysoką temperaturą wydano dla większej części kraju, poza ścianą wschodnią i południową Małopolską.
Jak mówi rzeczniczka prasowa oraz synoptyk IMGW Agnieszka Praska, w trakcie pierwszej w tym roku tak silnej fali upałów temperatura miejscami może w cieniu przekroczyć 35 stopni. - W środę do 36 stopni, a w czwartek do 35 stopni. Środa i czwartek będą kulminacją fali upałów, w nocy lokalnie blisko 20 stopni - wyjaśniła.
Krótkotrwałe ochłodzenie spodziewane jest w piątek. - W czwartek popołudniu od zachodu nad Polskę wkroczy chłodny front z burzami, intensywnymi opadami i silnym wiatrem. Możliwy grad. W piątek wyraźne ochłodzenie, tylko 18-20 stopni na południowym wschodzie do 25 w centrum. Więcej chmur i możliwe opady, a na południu burze"- powiedziała rzeczniczka IMGW Agnieszka Praska.
Według prognoz weekend będzie pogodny. Temperatura ponownie wzrośnie i w niedzielę miejscami ponownie może przekroczyć 30 st. C.
REKLAMA
Jak przetrwać upały? Porady RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że upały mogą być nie tylko uciążliwe, ale także niebezpieczne. Wysoka temperatura obciąża organizm - może prowadzić do odwodnienia, udaru cieplnego i innych poważnych zagrożeń dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak bezpiecznie przetrwać upał.
- W miarę możliwości ogranicz długie przebywanie na słońcu,
- Pij dużo niegazowanej wody - nawadniaj się regularnie, nawet jeśli nie czujesz pragnienia (zaleca się wypijać minimum 2 litry dziennie, a w czasie upałów nawet więcej),
- Unikaj słodzonych napojów i energetyków - sprzyjają odwodnieniu,
- Unikaj wysiłku fizycznego - jeśli możesz, przełóż aktywność fizyczną na godziny poranne lub wieczorne,
- W ciągu dnia pozostań w chłodnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu,
- Noś nakrycie głowy - czapka, kapelusz lub chusta chronią głowę przed przegrzaniem i udarem cieplnym,
- Sięgaj po kremy z wysokim filtrem SPF (minimum 30) - nakładaj je regularnie, co kilka godzin, a także po każdym kontakcie z wodą,
- Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie - nawet kila minut w nagrzanym aucie może być śmiertelnie niebezpieczne,
- Nie pij alkoholu - alkohol odwadnia organizm i obciąża układ krążenia,
- Zamknij i zasłoń okna w ciągu dnia - zasłanianie rolet, zasłon i żaluzji w ciągu dnia pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o nawet kilka stopni,
- Wietrz mieszkanie rano lub wieczorem,
- Ubieraj się lekko i przewiewnie - wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, czy len,
- Reaguj na objawy przegrzania - zawroty głowy, nudności, dreszcze, przyśpieszony oddech i tętno - to sygnały alarmowe. W razie potrzeby, wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer 112.
- Promy nie pływają po Wiśle. W rzece brakuje wody
- W Warszawie otwarto niecodzienny obiekt: Pawilon Wspólnoty
- Upały we Francji. Ogłoszono najwyższy alert pogodowy. Zamknięto ponad 1300 szkół
Źródło: Polskie Radio/nł
REKLAMA