Łączenie na żywo z ESS. Pierwsze kosmiczne eksperymenty na żywo

Ponad 300 osób zgromadzonych w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi połączyło się na żywo ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie trwającej 20 minut transmisji drugi Polak w kosmosie przeprowadzał zaprojektowane przez młodzież eksperymenty.

2025-07-02, 13:28

Łączenie na żywo z ESS. Pierwsze kosmiczne eksperymenty na żywo
Transmisję z łączenia na żywo z drugim Polakiem w kosmosie można było oglądać w łódzkim EC1. Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Łączenie na żywo z ISS. Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania uczniów

Transmisja na żywo z ESS rozpoczęła się o godzinie 11.40 i zakończyła planowo w samo południe. Łączenie zorganizowały: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania zgromadzonych w EC1 uczniów. Zapytany przez Weronikę, jak zmieniło się jego postrzeganie Ziemi z kosmosu, opowiadał o emocjach, jakie mu towarzyszą podczas podróży. Wspominał, że wrażenie zrobiły na nim niewielka grubość atmosfery oraz urzekające piękno naszej planety. Młodzi ludzie ciekawi byli także, jak śpi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak wygląda codzienne życie w kosmosie, a także jak utylizuje się śmieci w planetarnym laboratorium. 

Eksperymenty fizyczne w kosmosie. Demonstracja podstawowych praw fizyki prosto z orbity

W zajęciach warsztatowych i łączeniu ze stacją kosmiczną wzięła udział głównie młodzież ze szkół, w tym autorzy eksperymentów, które były przeprowadzone przez Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Pierwszy eksperyment dotyczył zachowania żyroskopu. Urządzenie to, w stanie nieważkości utrzymuje zadaną płaszczyznę obrotu, jednocześnie swobodnie przemieszczając się po pomieszczeniu. Drugi eksperyment dotyczył zachowania wody, która w stanie nieważkości jest kulą, a nie kroplą.

Posłuchaj

Autorami eksperymentu w wodą, nad którymi pracować będzie Sławosz Uznański-Wiśniewski, są Natalia Rysiowska i Jan Lipski z II LO w Lubartowie (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

Trzeci eksperyment sprawdzał zachowanie kulki zamontowanej na sprężynie wprawionej w ruch oscylacyjny. Sławosz Uznański-Wiśniewski przedstawił też specjalny klucz telegraficzny pozwalający nadawać kodem Morse'a. Podobne klucze są dostępne w polskich szkołach w ramach nauki lutowania w Laboratoriach Przyszłości. 

Kosmiczny dzień w łódzkim EC1. Atrakcje nie tylko dla starszych

W Audytorium EC1 można przez cały dzień słuchać rozmów z ekspertami, którzy przybliżają tematykę badań naukowych prowadzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Łączenie na żywo z ISS jest punktem kulminacyjnym.

REKLAMA

Wydarzenie jest otwarte na wszystkich. Transmisję z orbity Ziemi oglądali więc nie tylko uczniowie łódzkiego Technikum Automatyki i Robotyki, ale nawet małe dzieci. Była wśród nich siedmioletnia Helenka, która interesuje się kosmosem, wieczorami patrzy w gwiazdy, i, mimo młodego wieku, wie już, że pierwszy w kosmosie był pies Łajka.

(PAP) (PAP)

Oprócz łączenia na żywo ze stacją kosmiczną, 2 lipca w Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi zaplanowano wykład ekspercki pasjonata astronomii Mateusza z "AstroLife" o tym, jak obserwować Międzynarodową Stację Kosmiczną, wykład przyjaciela Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego - Tomka Siemińskiego z Europejskiej Agencji Kosmicznej - o przygotowaniach do misji "od kuchni" i spotkanie z Aleksandrą Uznańską-Wiśniewską, żoną polskiego astronauty.

Dwa tygodnie na orbicie. Pierwszy Polak na ISS przeprowadzi szereg eksperymentów

Misja Ax-4 z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dotarła 26 czerwca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci spędzą na orbicie dwa tygodnie. W tym czasie Uznański-Wiśniewski przeprowadzi 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców, zrealizuje też program edukacyjny.

Posłuchaj

Piątego dnia, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga misji Axiom 4 zagłębiła się w eksperymenty, które mogą ukształtować przyszłość lotów kosmicznych i medycyny - relacja Jana Pachlowskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

Źródła: PAP/Polskie Radio/mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej