Jest zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy. Chodzi o rozrost złotej algi
Zakaz korzystania z odcinka rzeki Kłodnicy obowiązuje do końca lipca. Wydał go wojewoda śląski. Decyzja powodowana jest obecnością złotej algi.
2025-07-05, 10:00
Zakaz korzystania z rzeki. Powodem jest złota alga
Wydany przez wojewodę śląskie rozporządzenie o zakazie korzystania do końca lipca z rzeki Kłodnicy dotyczy odcinka od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego. Poinformowały o nim w sobotę służby kryzysowe wojewody. Zapadła też decyzja o podawaniu nadtlenku wodoru, co ma ograniczyć liczebność złotej algi.
Służby alarmują. Wzrosła liczebność złotej algi
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) opublikowało poranny raport, z którego wynika, że w związku z dalszym wzrostem liczebności złotej algi w Kanale Gliwickim, Międzyresortowy Zespół ds. Odry, koordynowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjął w piątek decyzję o dozowaniu nadtlenku wodoru w Kłodnicy. Ma to ograniczyć przedostawanie się dużych skupisk złotej algi z Kanału Gliwickiego - za pośrednictwem Kłodnicy - do Odry.
- Łagodne zimy to problem dla rolnictwa. Bez śniegu będzie brakowało wody
- Zniszczone mokradła i torfowiska. Ich przywrócenie pomoże w walce z suszą
- Wisła wysycha, bo brakuje opadów. Ekspert apeluje o działania
"W dniu 04.07.2025 r. Wojewoda Śląski wydał Rozporządzenie Porządkowe w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód rzeki Kłodnica na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granic województwa śląskiego. Zakaz został wprowadzony na okres od 5 lipca 2025 r. do 31 lipca 2025 r." - poinformowało w opublikowanym komunikacie podało WZCK.
Katastrofa ekologiczna Odrze
Według ekspertów duża liczebność złotej algi była przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 r., która skutkowała masowym śnięciem ryb. Były one wówczas notowane przez około 1,5 miesiąca wzdłuż całego biegu rzeki. W tym okresie zebrano około 250 ton martwych ryb. Wśród przyczyn katastrofy eksperci wskazali rozwój w rzece złotych alg, co może wiązać się m.in. z wysokim stopniem zasolenia wody.
REKLAMA
Wyławiano martwe ryby
Martwe ryby były wyławiane z Odry także w kolejnych latach. Zdaniem specjalistów dla odbudowy ekosystemu Odry kluczowe jest ograniczenie zrzutu zasolonych wód kopalnianych. Eksperyment prowadzony latem 2024 r. na Kłodnicy potwierdził, że nadtlenek wodoru (H2O2) skutecznie zwalcza złotą algę.
Źródło: PAP/hjzrmv
REKLAMA