Zniszczone mokradła i torfowiska. Ich przywrócenie pomoże w walce z suszą
- Ratowanie mokradeł, polega na ich przywrócenie do pierwotnego stanu. To pomaga w zachowaniu wielu gatunków roślin oraz w walce z suszą i wzrostem temperatury na świecie. Ten problem już dawno dostrzeżono w Europie, a polscy naukowcy, chcą aktywnie włączyć się w ten proces, dlatego podpisali "Pakt dla mokradeł" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mariusz Lamentowicz, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, pracownik naukowy Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Pracowni Ekologii Zmian Klimatu.
2025-02-24, 20:00
Około 400 polskich specjalistów stworzyło specjalny pakt, aby ratować nasze mokradła. Najnowsze badania naukowe pokazują, że aż 25 procent europejskich torfowisk zostało zdegradowanych, w tym 50 procent torfowisk w samej Unii Europejskiej. W Polsce jest jeszcze gorzej, bo odsetek zdegradowanych torfowisk wynosi aż 85 procent.
Dlatego ochrona mokradeł, to nie tylko kluczowe działanie w zakresie adaptacji do zmiany klimatu, ale wręcz patriotyczne działanie na rzecz naszej przyrody, podkreślają autorzy dokumentu "Paktu dla mokradeł", który został zawarty w Poznaniu przez polskich naukowców i ekspertów.
Posłuchaj
- Duża część polskich mokradeł zniknęła w ciągu ostatnich 300 lat, głównie z powodu ich osuszania pod uprawy rolnicze. W całej Europie ten proces był bardzo intensywny, także z powodu masowego wydobywania torfu, co wpłynęło na ogromne zmiany w krajobrazie, ale także ograniczyło obecność wielu gatunków roślin. Mokradła i torfowiska, mają duże znacznie z punktu widzenia klimatu, bo pomagają w retencji wody. Ale w naszym kraju aż 85 procent torfowisk uległo zniszczeniu, co dziś bardzo utrudnia walkę z suszą w rolnictwie - mówił prof. Mariusz Lamentowicz.
REKLAMA
W opinii eksperta wiele mokradeł w tym torfowisk można dziś odtworzyć, choć problemem jest często opór lokalnych społeczności oraz urzędników. Mokradła mają też pozytywny wpływ nie tylko na dostępność wody dla rolnictwa, ale także na ograniczenie wzrostu temperatury, co ma znaczenie w globalnej walce ze zmianami klimatu.
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: prof. Mariusz Lamentowicz (pracownik naukowy Instytutu Geoekologii i Geoinformacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierownik Pracowni Ekologii Zmian Klimatu)
Data emisji: 24.02.2025
Godzina emisji: 19.06
Źródło: Polskie Radio 24 / sw
REKLAMA
REKLAMA