Stulecie rolnictwa biodynamicznego. Dorota Metera: to elitarna branża

- Rolnictwo ze znakiem Demeter wyznacza najwyższy standard produkcji żywności na świecie, ale to także kosmetyki i tekstylia. To pewien sposób myślenia o tym, jak zgodnie z naturą i naszymi potrzebami można prowadzić bez szkody dla środowiska produkcję żywności i produktów pokrewnych - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Bietkowski, który wraz z Dorotą Meterą mówił o rolnictwie ekologicznym i biodynamicznym.

2024-05-21, 20:05

Stulecie rolnictwa biodynamicznego. Dorota Metera: to elitarna branża
Rolnictwo biodynamiczne opiera się m.in. na wykorzystywaniu naturalnych procesów i cykli w przyrodzie. Foto: Natalia Deriabina / Shutterstock.com

W czerwcu 1924 r. w Kobierzycach koło Wrocławia (wówczas Koberwitz) odbyła się konferencja, która została następnie spisana w książce "Kurs rolniczy", to wydarzenie uważa się za początek rolnictwa biodynamicznemu na świecie. Wkrótce upowszechniło się ono także w Polsce.

Jak zwracała uwagę Dorota Metera, rolnictwo ekologiczne ugruntowało się, kiedy Unia Europejska wprowadził przepisy prawne dotyczące rolnictwa. - Rolnictwo biodynamiczne jest czymś dodatkowym, to znacznie węższa, elitarna branża. Na świecie jest tylko 255 tys. hektarów upraw biodynamicznych i około 7 tys. producentów, podczas gdy upraw ekologicznych jest 96 milionów hektarów i 4,5 mln producentów - zaznaczyła.

Paweł Bietkowski podkreślił, że Certyfikat Demeter promuje biodynamiczne rolnictwo, które opiera się na wykorzystywaniu naturalnych procesów i cykli w przyrodzie. Przypominał także o podstawowych ideach przyświecających rolnictwu biodynamicznemu od momentu jego powstania, ekologii, ekonomice rolnictwa i potrzebie szukania nowych rozwiązań we współdziałaniu z nauką.  

Otwarta konferencja "100-lecie rolnictwa biodynamicznego i ekologicznego" to wymiana poglądów i dyskusja na temat przyszłości rolnictwa ekologicznego w Polsce, szczególnie w kontekście zielonych zamówień. Konferencja rozpocznie się w Warszawie 23 maja.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Dorota Metera i Paweł Bietkowski o rolnictwie ekologicznym i biodynamicznym (Zmiana klimatu) 23:41
+
Dodaj do playlisty

W audycji także rozmowa o znaczeniu torfowisk dla ekosystemu. W Polsce jest ponad 1,5 mln ha torfowisk. To najskuteczniejsze na świecie pochłaniaczami dwutlenku węgla, a przy tym siedlisko wielu ginących gatunków roślin i zwierząt.

Obecnie jednak wydobycie torfu w naszym kraju rośnie. Tym samym zdegradowane torfowiska, zamiast pochłaniać CO2, emitują ogromne ilości gazów cieplarnianych. Polska jest obok Holandii, Niemiec i Danii jednym z państw o największej skali utraty tych ekosystemów w Europie.

O znaczeniu torfowisk mówił prof. Wiktor Kotowski (Uniwersytet Warszawski), z którym rozmawiał Jędrzej Rosiewicz.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzi: Marta Hoppe

REKLAMA

Goście: Dorota Metera, Forum Rolnictwa Ekologicznego, Koalicja Żywa Ziemia, i Paweł Bietkowski, prezes Stowarzyszenia Demeter Polska

Data emisji: 21.05.2024

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej