Polacy znaleźli sposób na walkę ze złotą algą. "To przełom na skalę światową"
Szczecińscy naukowcy opracowali przełomową metodę na walkę ze złotą algą. To właśnie jej zakwit powoduje masowe śnięcie ryb. Stworzyli specjalny preparat SinStop, który jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazują wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
2024-08-20, 14:45
Innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi opracowali naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego. Stworzył ją zespół pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury. W skład grupy wchodzili też specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGW Wody Polskie.
Zespół stworzył eksperymentalną metodę SinStop, której celem było ograniczenie zakwitów złotej algi i śnięć ryb w Kanale Gliwickim. Wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Zastosowanie tej metody na szeroką skalę może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.
SinStop to niejedyna metoda
Pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska prowadzony jest także inny eksperyment. Polega on na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do rzeki Kłodnicy, gdzie trafia zawierająca złotą algę woda z Dzierżna Dużego, a następnie przedostaje się do Odry.
Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska w niedzielę poinformowała, że dozowanie nadtlenku wodoru do Kłodnicy spowodowało zmniejszenie poziomu złotej algi w wodzie o 95-99 proc. Dodała, że to jedynie "próba znalezienia sposobu na incydentalną neutralizację złotej algi", a prace nad rozwiązaniami systemowymi trwają.
REKLAMA
Czym są złote algi?
Złote algi (Prymnesium parvum) to mikroorganizmy jednokomórkowe. Pojawiają się głównie w wodach słonych, ale mogą być również obecne w słodkich, jeśli ulegną one zasoleniu. Obecność w wodzie złotych alg można stwierdzić dopiero w momencie, kiedy dojdzie do ich zakwitu. Woda przybiera wtedy złoty odcień, skąd wynika nazwa tych mikroorganizmów. Algi bardzo szybko się namnażają i nie potrzebują do tego słońca. Nadmierny rozrost złotych alg jest odpowiedzialny za masową śmierć ryb w rzekach Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Polski.
IAR, PAP, Radio Szczecin, X, paw/wmkor
REKLAMA