Niż genueński nad Polską. IMGW nakreśliło przebieg nawałnic. Oto zagrożone regiony

Niż genueński dotarł nad Polskę. IMGW i Wody Polskie przedstawiły obecną sytuację w naszym kraju. Najgroźniej będzie w pasie od woj. opolskiego i śląskiego, przez centrum kraju, po północno-wschodnią część Mazowsza - wynika z analiz synoptyków Instytutu. Na południu w ciągu doby może spaść nawet 140 mm w ciągu doby, natomiast w centrum do 85 mm.

2025-07-08, 12:10

Niż genueński nad Polską. IMGW nakreśliło przebieg nawałnic. Oto zagrożone regiony
Ulewy mogą doprowadzić do podtopień . Foto: Kacper Loch/East News

Niż genueński nad Polską. Konferencja IMGW i Wód Polskich

Niż genueński dotarł nad Polskę. Dr Grzegorz Duniec, dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju, przekazał na konferencji we wtorek przed godz. 12, że dotychczas prognozy dot. miejsc, gdzie wystąpią najbardziej intensywne opady, były bardzo niestabilne. - Nasz personel poradził sobie z tą sytuacją - zaznaczył.

Synoptycy Instytutu przedstawili możliwy przebieg nawałnic. Najgroźniej będzie w pasie od woj. opolskiego i śląskiego, przez centrum kraju, po północno-wschodnią część Mazowsza. Burze będą miały różny stopień intensywności. Od godz. 6 we wtorek do poranka w środę, czyli w ciągu 24 godzin, wielkość opadu wyniesie na południu do 120 mm, miejscami do 140 mm. - Natomiast dalej w głąb kraju, w Łódzkiem do 85 mm - przekazał dr Duniec. W nocy burze przejdą tylko nad wschodnimi krańcami kraju. 

W środę czerwonymi ostrzeżeniami przed ulewami objęto woj. łódzkie oraz południową część Mazowsza - opad w ciągu 12 godzin może wynieść tam maksymalnie 45 mm. Ponadto na wschodzie kraju mogą wystąpić burze.

Czytaj także:

W ciągu 48 godzin wielkość opadu na południu może średnio wynieść do 190 mm. Nieco lepsza - choć również trudna - sytuacja, na południu, tam spadnie maksymalnie 155 mm wody.

- Niż utknie nad naszymi głowami, ale zostanie odcięty. Zjawiska opadowe w czwartek będą więc zmniejszone. Tego dnia mamy tylko ostrzeżenia 1. stopnia, czyli do 60 mm opadu w ciągu doby - podsumował dyrektor Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju.

Sytuacja hydrologiczna

Sytuacja na zbiornikach przeciwpowodziowych jest stabilna i na bieżąco monitorowana - poinformowało Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie. Zbiorniki posiadają pojemności powodziowe równe bądź większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą.

Źródła: PolskieRadio24.pl/Polskie Radio


Polecane

Wróć do strony głównej