Zerwane dachy, podtopienia i tysiące strażaków w akcji. Tak minęła noc

Blisko tysiąc razy interweniowali strażacy minionej doby po burzach, jakie przetoczyły się nad Polską. Najwięcej interwencji w ciągu ostatnich godzin odnotowano w województwach: mazowieckim, podkarpackim, śląskim, małopolskim oraz łódzkim.

2025-07-10, 06:11

Zerwane dachy, podtopienia i tysiące strażaków w akcji. Tak minęła noc
W ciągu minionej doby strażacy odnotowali prawie tysiąc interwencji. Takie informacje przekazał w czwartek rano st. bryg. Karol Kierzkowski.Foto: https://x.com/Kierzkowski_PSP

Zerwane dachy, podtopienia i tysiące strażaków w akcji

Straż pożarna interweniowała w środę 961 razy w związku z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi towarzyszącymi przejściu frontu atmosferycznego - poinformował w czwartek rano rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski. Jak podał w komunikacie przekazanym mediom Kierzkowski, najwięcej interwencji odnotowano w województwach: mazowieckim (199), podkarpackim (159), śląskim (145), małopolskim (129) oraz łódzkim (110).

Rzecznik przekazał, że działania strażaków polegały głównie na: usuwaniu wiatrołomów oraz udrażnianiu zatarasowanych dróg i szlaków komunikacyjnych, zabezpieczaniu uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, udrażnianiu przepustów wodnych, wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, posesji i ulic.

W akcjach na terenie całej Polski udział wzięło 800 pojazdów PSP. Ponadto uczestniczyło w niej 5 200 strażaków. Uszkodzeniu uległo około 38 dachów (zerwanych lub uszkodzonych w budynkach mieszkalnych i gospodarczych).

Nawałnice nad Polską. Tysiące interwencji, kilkadziesiąt tysięcy strażaków w akcji

Kierzkowski podał, że w dniach 7–9 lipca 2025 r. w skali kraju odnotowano około 4 200 interwencji, w których udział wzięło 6 100 pojazdów oraz 26 600 strażaków. W tym czasie uszkodzonych lub zerwanych zostało około 380 dachów, rannych zostało czterech cywilów oraz dwóch strażaków.

Gdzie jest burza? Radar burzowy i mapa opadów [NA ŻYWO]

W czwartek rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnym deszczem dla południowej części Podkarpacia i Lubelszczyzny. Na Podkarpaciu może spaść od 40 do 60, a lokalnie do 80 milimetrów deszczu. Na Lubelszczyźnie może spaść od 10 do 30 milimetrów deszczu. Ostrzeżenia obowiązują do 20.

W województwie podkarpackim, lubelskim, podlaskim oraz wschodniej części mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem. Może tam spaść od 30 do 45 milimetrów deszczu. Możliwe burze. Ostrzeżenia obowiązują na Podkarpaciu do 20, a na pozostałym obszarze do piątku do godz. 8.

W przypadku zagrożenia podtopieniem:

  • słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
  • przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
  • zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
  • pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca;
  • zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.

Pamiętaj: o przypadkach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/mg

Polecane

Wróć do strony głównej