Ciepło, ponuro, deszczowo. Uwaga na burze i ulewy. Prognoza pogody na czwartek
Czwartek będzie kolejnym dniem pochmurnej pogody i intensywnych opadów deszczu - przewidują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Choć popada w całym kraju, największych ulew mogą spodziewać się mieszkańcy ściany wschodniej - tam też obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia. Niewykluczone są także burze.
2025-07-10, 06:47
Pochmurnie i mokro. Czwartek nie rozpieści miłośników słońca
W czwartek pogodę w Polsce kształtować będzie układ frontów atmosferycznych, którego ośrodek znad Rumunii przesunie się ku Białorusi. Do kraju napływać będzie także chłodne powietrze polarne morskie, jedynie krańce wschodnie będą pod wpływem nieco cieplejszej masy powietrza.
W zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie umiarkowane, okresami duże. Miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, a po południu - lokalnie burze z gradem; spadnie około 10 mm wody. We wschodniej części kraju zachmurzenie duże i całkowite. Będzie padać, miejscami mocno.
Uwaga na ulewy na wschodzie. Są bursztynowe alerty IMGW
Na ścianie wschodniej obowiązują ostrzeżenia I i II stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Żółte alerty I stopnia obejmują wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podkarpackiego oraz północno-wschodnią część Mazowsza, a także województwo podlaskie. Prognozowana suma opadów od Podlasia, przez centrum, po Małopolskę od 5 mm do 15 mm, lokalnie w centrum i na południu do 20 mm, a na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie od 10 mm do 20 mm, lokalnie około 30 mm.
Bursztynowe ostrzeżenia II stopnia wydano zaś dla części Podkarpacia i Lubelszczyzny. Tam sytuacja będzie najtrudniejsza - na Podkarpaciu może spaść od 40 do 60, a lokalnie do 80 milimetrów deszczu. Na Lubelszczyźnie może spaść od 10 do 30 mm deszczu.

IMGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu w czwartek (IMGW)
Wezbrania rzek ponad stany ostrzegawcze. Synoptycy wydali alerty
W związku z prognozowanymi opadami deszczu, w Polsce obowiązują alerty hydrologiczne przed wezbraniami rzek:
- ostrzeżenia I stopnia - o wysokich stanach wód z okresowym przekroczeniem stanów ostrzegawczych - obowiązują w południowo-wschodniej Lubelszczyźnie i w centralnej części województwa łódzkiego;
- pomarańczowe ostrzeżenia II stopnia - o stanach wód powyżej ostrzegawczych z okresowym przekroczeniem stanów alarmowych - obowiązują w centralnej Polsce i na południu - na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu;
- czerwone alerty III stopnia - o wezbraniach powyżej stanów alarmowych z tendencją wzrostową - obowiązują w południowych powiatach województw śląskiego i małopolskiego - w rejonie Tychów i Bielska-Białej oraz na wschód w stronę Dunajca.
Synoptycy IMGW spodziewają się też burz w północno-wschodniej Polsce, szczególnie na obszarze województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Cieplej niż dotychczas. Na termometrach około 20 stopni
Czwartek będzie za to zdecydowanie cieplejszym dniem. Temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich Karpat, przez 16 kresek na południowym wschodzie kraju do około 20 stopni w centrum i 25 na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami w porywach do 55 km/h, na północy kraju okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, północno zachodni i północny. W czasie burz porywy do 60 km/h. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 80 km/h, w Sudetach do 70 km/h.
Czytaj także:
- Jak wydostać się z zalewanego auta? Praktyczne porady, które mogą uratować życie
- Zacznie się za kilka miesięcy. Siarczyste mrozy i śnieg. Wszystko przez wir polarny
Źródła: PAP/Polskie Radio/IMGW/mbl