Zacznie się za kilka miesięcy. Siarczyste mrozy i śnieg. Wszystko przez wir polarny
Pojawiły się pierwsze prognozy na nadchodzącą zimę 2025/2026. Wynika z nich, że wir polarny może być słabszy niż zwykle. To z kolei może spowodować poważne załamanie. Szczególne zagrożone są rejony USA, Kanady i Europy. Oznacza to jedno: siarczyste mrozy i intensywne opady śniegu.
2025-07-09, 15:24
Czym jest wir polarny?
Na początek definicja. Wir polarny to masy zimnego powietrza, które wirują z dużą prędkością nad biegunami wokół układu niskiego ciśnienia na wysokości około 10-50 km nad powierzchnią ziemi. Temperatura wewnątrz wiru potrafi spaść nawet do -80 stopni Celsjusza. Siła wiru polarnego ma ogromny wpływ na naszą pogodę - zwłaszcza zimą. Wyróżniamy dwa główne typy:
- silny wir polarny - zazwyczaj oznacza wzmożoną cyrkulację polarną, co doprowadza to "uwięzienia" zimniejszego powietrza w rejonach polarnych; takie zjawisko oznacza łagodniejszą zimę;
- słaby wir polarny - może wpłynąć na osłabienie prądu strumieniowego - w takiej sytuacji lodowate powietrze, które zazwyczaj gnieździ się w Arktyce, przemieszcza się na południe, ku niższym szerokościom geograficznym; dla nas oznacza to srogą i śnieżną zimę.
Jeśli tęsknisz za prawdziwą zimą - taką, której nie było u nas od lat - to prognozowany słaby wir polarny jest dobrą informacją. Taka aura może nas przywitać już za kilka miesięcy.

Osłabienie wiru polarnego - co się wówczas dzieje?
Silny prąd strumieniowy, który zazwyczaj utrzymuje zimne powietrze w rejonach polarnych, słabnie lub rozrywa się. W efekcie chłodne masy powietrza mogą przemieszczać się na niższe szerokości geograficzne, powodując ekstremalnie niskie temperatury, opady śniegu i silne wiatry na obszarach, które normalnie tego nie doświadczają.

Wpływ ma na to ocieplenie stratosferyczne - czyli nagły wzrost temperatury w drugiej warstwie ziemi. I właśnie to zjawisko powoduje zaburzenie wiru polarnego. Meteorolodzy rozróżnili trzy czynniki, które mają udokumentowany wpływ na nadchodzący wir polarny:
- ENSO (El Niño / Southern Oscillation) - chłodne anomalie na Oceanie Spokojnym (La Niña),
- nagła zmiana oscylacji quazi-dwuletniej (oscylacja QBO - quasi-biennial oscillation) - co będzie miało wpływ na kierunki wiatrów w stratosferze,
- ubytek pokrywy lodowej Arktyki.
Odwrócenie wiatru w stratosferze może doprowadzić do całkowitego załamania wiru polarnego. Musi wtedy zostać spełniony jeden, podstawowy warunek - zimowe wiatry stratosferyczne, które normalnie wieją z zachodu, muszą się odwrócić i zacząć wiać ze wschodu. Taki scenariusz może uwolnić pełen potencjał zimy - z siarczystymi mrozami i intensywnymi opadami śniegu. Czy tak się stanie? Przekonamy się już podczas przyszłorocznej zimy.
- Niepokojąca prognoza pogody na zimę. Lód arktyczny osiągnął minimum wszechczasów
- W Argentynie panuje mroźna zima. Są ofiary śmiertelne, wśród nich noworodek
Źródło: severe-weather.eu/pb