more_horiz
Wiadomości

Dr Patryk Pleskot: 100-lecie niepodległości najważniejszym wydarzeniem tego roku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 19:10
- W wymiarze historycznym, społecznym i medialnym obchody stulecia niepodległości Polski były najważniejszym wydarzeniem - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • 25.12.18 Historia na dziś. Dr Patryk Pleskot (IPN) wybiera najważniejsze wydarzenie historyczne 2018 r.
Józef Piłsudski
Józef Piłsudski Foto: nac.gov.pl

- Najważniejszym wydarzeniem - jeżeli chodzi o publikacje Instytutu Pamięci Narodowej - było wydanie sześciu albumów o tzw. ojcach niepodległości. Te albumy nie pokazują wydarzeń z przeszłości jednostronnie, ponieważ zawarte są w nich różne nurty historiografii, które warto było upamiętnić. Od wojującego socjalisty niepodległościowego Ignacego Daszyńskiego po Romana Dmowskiego, endeka i narodowca - zauważył dr Patryk Pleskot. Dodał, że "pokazanie tradycji, poprzez wyjście z jednego prądu ideowego jest dużym osiągnięciem".

Gość programu stwierdził, że mimo wszystko zabrakło mu inicjatywy, która byłaby trwałym pomnikiem tegorocznego święta niepodległości. - 11 listopada 1918 r. był tylko początkiem procesu wykuwania granic Polski, dlatego też na 2-3 lata można te obchody rozciągnąć - zaznaczył historyk, wyrażając nadzieje, że plany rekonstrukcji Pałacu Saskiego się powiodą.

- W wymiarze zarówno historycznym, jak i politycznym były błędy przy nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Mieliśmy ścigać sądowo obywateli innych krajów za godzenie w dobre imię Polski, a okazało się to wielkim niewypałem - ocenił ekspert. Gość programu zaznaczył, że może jest to pole do działania dla organizacji pozarządowych. - Czemu nie brać by przykładu z izraelskich grup lobbingowych działających na terenie Stanów Zjednoczonych - komentował dr Patryk Pleskot.   

Więcej w całej rozmowie.

Audycję "Historia na Dziś" prowadził Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24

------------------------------

Data emisji: 25.12.2018

Godzina emisji: 18.33

 

 

Zobacz także

Zobacz także