more_horiz
Wiadomości

Historyk: mjr Józefa Kurasia trzeba oceniać na podstawie wiedzy, nie sloganów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 21:00
- Mjr Józef Kuraś został zaszczuty w obławie. Zdawał sobie sprawę, że zostanie zastrzelony albo komuniści będą go brutalnie torturować. Stąd próba popełnienia samobójstwa - mówił w PR24 dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.  
Audio
  • 18.02.19 Patryk Pleskot: mjr Józef Kuraś to postać złożona
mjr Józef Kuraś ps. Ogień
mjr Józef Kuraś ps. "Ogień" Foto: twitter.com/ipngovpl

Mjr Józef Kuraś ps. "Ogień" zmarł 22 lutego 1947 roku. Nie wiadomo, co się stało z jego szczątkami. Sąd Okręgowy w Nowym Sączu oddalił wniosek o zadośćuczynienie synowi "Ognia". W uzasadnieniu sędziowie dodali, że śmierć mjr Kurasia była wynikiem decyzji podjętej przez niego samego.

Patryk Pleskot zwrócił uwagę, że o postaci "Ognia" mówi się często w sposób bardzo uproszczony. - To postać złożona, podobnie jak złożone były czasy, w których żył. Czasami wykonywał tzw. brudną robotę likwidując konfidentów niemieckich i sowieckich. Trzeba o nim rozmawiać na podstawie wiedzy a nie sloganów - zaznaczył historyk.

- Probierzem tego, co sądzili o Józefie Kurasiu mieszkańcy terenów, na których działał są dokumenty UB. Tam często można spotkać z określeniem, że jego konkretne działania mogą się przyczynić to umocnienia jego legendy. To było dla bezpieki konkretnym problemem - powiedział Patryk Pleskot.

Więcej w całej audycji. 

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański. 

Polskie Radio 24/ras

----------------------------------

Data emisji: 18.02.19

Godzina emisji: 16.35

Zobacz także

Zobacz także