more_horiz
Wiadomości

17. przypadek koronawirusa w Polsce potwierdzony. Kobieta jest w ciężkim stanie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 17:27
- Stan pacjentki, u której w poniedziałek potwierdzono koronawirusa, jest ciężki - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę.
Audio
  • Wojewoda wielkopolski: 17. przypadek koronawirusa w Polsce (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Marcin Bielecki

Informację o 17. przypadku koronawirusa w Polsce stwierdzonym u kobiety, która przebywa w szpitalu w Poznaniu, potwierdziło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik szpitala podał, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie, stamtąd trafiła do Poznania.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Potwierdzono kolejny przypadek koronawirusa. W całej Polsce już 17 chorych

- Osoba w wieku średnim została przewieziona do naszego szpitala w niedzielę przed północą. Jest w stanie ciężkim. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej - powiedział Rusek.

pap ambulans koronawirus 1200.jpg
Koronawirus w ośmiu województwach. Oto, co wiemy o zakażonych

Miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch

Jak wyjaśnił, kobieta miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch i która miała katar. Zastrzegł, że u osoby tej nie wystąpiły objawy konieczne do izolacji i badań w kierunku występowania koronawirusa.

Marzena Rutkowska-Kalisz ze szpitala w Puszczykowie potwierdziła w poniedziałek, że w tamtejszej placówce przebywała pacjentka, której przejęcia dokonał Szpitalny Odział Ratunkowy.

- Z uwagi na podejrzenie zakażenia koronawirusem, po uzgodnieniu z lekarzem oddziału zakaźnego została przekazana do szpitala miejskiego w Poznaniu. Szpital w Puszczykowie zastosował sanitarne procedury ochronne - podała. Rutkowska-Kalisz poinformowała też, że ze względu na ogólnopolską sytuację epidemiologiczną, do odwołania został wprowadzony zakaz odwiedzin chorych w szpitalu.

Więcej informacji na temat sytuacji dotyczącej zagrożenia koronawirusem w Wielkopolsce zostanie podanych na briefingu wojewody wielkopolskiego o godz. 17.30.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do pierwszego zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei.

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

bartos

Zobacz także

Zobacz także