more_horiz
Wiadomości

Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:03
- Dzięki negocjacjom, które były dość długotrwałe, trudne, żmudne doszło do porozumienia, które zaakceptowało wszystkie nasze warunki - mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli. W piątek zakończył się szczyt UE, na którym doszło do porozumienia w sprawie kolejnego unijnego budżetu i funduszu odbudowy.
Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu UE w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu UE w BrukseliFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Posłuchaj

00:28 premier111.mp3 Premier oczekuje, że Komisja Europejska postąpi zgodnie ze zobowiązaniami zapisanymi w konkluzjach trwającego jeszcze szczytu w Brukseli. Chodzi o gwarancje dotyczące stosowania mechanizmu uzależniającego wypłatę środków za przestrzeganie praworządności (IAR)

Mateusz Morawiecki twitter free 1200.jpg
Porozumienie ws. klimatu na szczycie UE. Premier: przyjęto wszystkie nasze warunki

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej podkreślił, że "mamy budżet razem z funduszem odbudowy, czyli duże środki inwestycyjne, duże środki na wsparcie rozwoju polskiej gospodarki, na jej innowacyjność, na wiele celów, które muszą być realizowane, zwłaszcza przy szybkim wychodzeniu z pandemii".

ZOBACZ: premier o porozumieniu na szczycie Unii Europejskiej

Źródło: TVP INFO

- To 770 miliardów dla Polski, rzeczywiście dobry, bardzo dobry budżet - ocenił szef polskiego rządu. Zwrócił jednocześnie uwagę, że jeśli chodzi o fundusz odbudowy, to Komisja Europejska zaleca wykorzystanie go w sposób jak najbardziej szybki i efektywny.

Czytaj także:

- Dzięki wcześniejszym negocjacjom, które były dość długotrwałe, żmudne (...) niełatwe mówiąc delikatnie, doszło do porozumienia, które zaakceptowało wszystkie nasze warunki, które wcześniej zostały przez nas przedstawione, przez nas wynegocjowane - zaznaczył.

epa08876932-12.jpg
"Wielka ulga". Merkel, Michel i von der Leyen zadowoleni z porozumienia ws. budżetu UE

Premier poinformował też, że strona polska oczekuje, że Komisja Europejska - jak mówił - w bardzo niedługim czasie wszystkie zapisy, które tam się znajdują, przełoży na konkretne wytyczne, które będzie stosowała".

- Na tym nam bardzo zależało, oprócz tego, aby dokonać jasnego rozgraniczenia między tak zwaną procedurą praworządności - do której jest osoby artykuł w traktatach, art. 7 - a ochroną, kontrolą budżetu - powiedział Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

W projekcie konkluzji znalazł się zapis, że stosowanie mechanizmu warunkowości na podstawie rozporządzenia dotyczącego warunkowości będzie obiektywne, uczciwe, bezstronne i oparte na dowodach, zgodne z odpowiednimi procedurami, zasadą niedyskryminacji i równego traktowania państw członkowskich.

EN soros 1200.jpg
Soros atakuje Merkel. "Poddała się polsko-węgierskiemu szantażowi"

Ponadto - w konkluzjach - ma znaleźć się zapis, że celem rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii jest ochrona budżetu UE, należytego zarządzania finansami oraz ochrona interesów finansowych Unii. Budżet UE musi być chroniony przed wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcją i konfliktem interesów.

Czytaj także:

Zgodnie z konkluzjami, samo ustalenie, że doszło do naruszenia praworządności, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu warunkowości wypłat z budżetu. Środki w ramach mechanizmu warunkowości będą musiały być proporcjonalne do wpływu naruszeń praworządności na należyte zarządzanie finansami Unii lub na interesy finansowe Unii, a związek przyczynowy między takimi naruszeniami a ich negatywnymi konsekwencjami dla interesów finansowych Unii będzie musiał być wystarczająco bezpośredni i należycie ustalony.

Negocjacje budżetowe trwały do ostatnich godzin przed szczytem RE oraz w trakcie samego szczytu. Konkluzje były konsultowane w różnych formatach, a ich podstawą jest kompromis wypracowany przez prezydencję niemiecką, Warszawę i Budapeszt. Porozumienie osiągnięto w czwartek po południu.

paw/

Zobacz także

Zobacz także