more_horiz
Wiadomości

Nowe zasady bezpieczeństwa weszły w życie. Zobacz, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 06:34
W poniedziałek zostały otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe i muzea oraz galerie sztuki. Pozostałe zasady bezpieczeństwa będą jednak przedłużone. Nie obowiązują także godziny dla seniora. Poniżej przedstawiamy pełną listę zmian.
Od 1 lutego zostaną otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handlowe
Od 1 lutego zostaną otwarte w ścisłym reżimie sanitarnym galerie handloweFoto: Łukasz Dejnarowicz/Forum

prof. Włodzimierz Gut 1200.jpg
Prof. Gut: o tym, czy wirus się szerzy, nie decyduje jego wariant, tylko nasze zachowanie

Rząd luzuje obostrzenia związane m.in. z handlem i od poniedziałku funkcjonują wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Nie obowiązują też godziny dla seniorów. Jedną z przyczyn były apele przedsiębiorców w tej sprawie - wyjaśniał na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Posłuchaj
00:49 rezim - luzowanie - spec .mp3 Do 14 lutego obowiązuje lockdown społeczno-gospodarczy. Zamknięte są restauracje, hotele, stoki narciarskie, siłownie. Od zakazów i ograniczeń działalności gospodarczej są jednak wyjątki. Dziś, po ponadmiesięcznej przerwie, klienci powrócą do galerii handlowych, a miłośnicy sztuki - do galerii - relacja Sylwii Białek (IAR)

Minister dodał, że argumentem przemawiającym za zniesieniem godzin dla seniora jest również fakt, że trwają właśnie szczepienia osób starszych, które mają zwiększyć ich bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.

Decyzja o otwarciu - w rygorze sanitarnym - muzeów i galerii sztuki została z kolei oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum. Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak i ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych.

OBOWIĄZUJĄCE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OD 1 LUTEGO 2021 ROKU

Co się zmienia:

 • Sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki będą otwarte, ale muszą funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązywać będą limity klientów: 1 osoba na 10 m2 - w sklepach do 100 m2 powierzchni oraz 1 osoba na 15 m2 - w sklepach powyżej 100 m2 powierzchni.
 • Od 1 lutego nie będą już obowiązywać godziny dla seniora. 

Co pozostaje bez zmian:

 • Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi; zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
 • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji; możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
 • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej. Dostępne będą tylko dla służb mundurowych, medyków, pacjentów. szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele i kwatery pracownicze.
 • Nieczynne są stoki narciarskie.
 • Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
 • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
 • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego).
 • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
 • W kościołach obowiązuje limit osób - maks. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
 • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
 • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
 • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
 • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym. Osoby, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, mają obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny. Od 23 stycznia z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Test jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.
 • Sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie, natomiast uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

W informacji na stronie www.gov.pl podano, że decyzję o przedłużeniu obowiązujących ograniczeń oraz otwarciu galerii handlowych w reżimie sanitarnym, rząd podjął po konsultacji z ekspertami - m.in. epidemiologami, wirusologami, specjalistami z zakresu zdrowia publicznego.

Szczegółową listę zasad bezpieczeństwa oraz informacje dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 można znaleźć także W TYM MIEJSCU

paw/

Zobacz także

Zobacz także