more_horiz
Wiadomości

Szef KPRM: do końca pierwszego kwartału będziemy mogli zaszczepić ponad 3 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 11:30
Zgodnie z umową zawartą przez KE do Polski do końca pierwszego kwartału trafią szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że z powodu ograniczeń dostaw nie jest możliwe zaszczepienie większej liczby osób w tym terminie.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: Twitter/KPRM

- Mówimy od samego początku, że zgodnie z umową, która została zawarta przez Komisję Europejską, do Polski w ramach tego solidarnościowego mechanizmu zostaną do końca pierwszego kwartału dostarczone szczepionki, dzięki którym będziemy mogli zaszczepić 3 mln 100 tys. pacjentów. Z uwagi na ograniczenia w dostawach szczepionek więcej osób nie będziemy w stanie do końca pierwszego kwartału zaszczepić - powiedział Dworczyk na piątkowej konferencji prasowej.

Posłuchaj
00:25 dwoszczepsen.mp3 Minister Michał Dworczyk o szczepieniach seniorów (IAR)

 

michał_dworczyk1200.jpg
Dworczyk: program szczepień przyspieszymy w drugim kwartale tego roku

Podkreślił, że stworzony system ma dużo większą wydolność, pozwala na wykonywanie dużo większej liczby szczepień, jednak nie jest to możliwe przez ograniczenia w dostawach szczepionek.

Czytaj także:

- Na godz. 10 (...) w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy. W wielu miastach, jak Warszawa, w innych ośrodkach, mniejszych miejscowościach, już wolnych miejsc nie ma - tłumaczył Dworczyk.

mueller piotr Piotr Müller 1200 free.jpg
"Solidarność w UE nie zawsze jest realizowana". Müller o dodatkowych szczepionkach dla Niemiec

- Podział wygląda w taki sposób, że 2 mln 950 tys. zapisanych terminów bądź zarejestrowanych terminów, bądź już osób zaszczepionych to są osoby z grupy zero i seniorzy powyżej 70. roku życia. Czyli 2 mln 950 tys. (to) już zaszczepieni, już zarejestrowani i 150 tysięcy (jest) wolnych terminów udostępnionych do rejestracji - podkreślił.

Posłuchaj
00:30 dwo150.mp3 Michał Dworczyk: 150 tysięcy wolnych terminów na szczepienia do końca pierwszego kwartału (IAR)

 

W piątek o godz. 6 rano ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób od 70. roku życia.

fc

Zobacz także

Zobacz także