more_horiz
Wiadomości

Szef MON: Rosja jest agresywna, Polska odbudowuje swoje zdolności obronne na wschodzie kraju

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 12:07
- Polska jest bezpieczna, mamy coraz liczniejszą i nowoczesną armię, jesteśmy obecni w NATO, mamy dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi - wskazał w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do napiętej sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak
Minister obrony narodowej Mariusz BłaszczakFoto: Twitter/Wojskowe Biuro Historyczne

Błaszczak pytany w telewizji wPolsce.pl o bezpieczeństwo Polski w kontekście napiętej sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej ocenił, że nasz kraj jest bezpieczny. Argumentował, że polska armia jest coraz bardziej liczna, używa nowoczesnego sprzętu. Wskazał też na obecność Polski w NATO i dobre relacje z USA.

Minister przypomniał o podpisanej 15 sierpnia ub. roku umowie o wzmocnionej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. - Relacje ze Stanami Zjednoczonymi dotyczą trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, co jest niezwykle ważne. Z Polski dowodzone są lądowe siły amerykańskie, operujące na wschodniej flance NATO - podkreślił szef MON.

blaszczak pap 1200 .jpg
W Wojsku Polskim powstaną nowe pułki i kolejne bataliony. Błaszczak: muszą szybko uzyskać gotowość bojową

Zaznaczył przy tym, że Polska jest nie tylko "biorcą" deklarowanego przez NATO bezpieczeństwa, ale też jego "dawcą". Wskazał na aktywność polskich wojsk m.in. na Łotwie i w Rumunii. - Jesteśmy tak aktywni, bo okazując solidarność wobec naszych sojuszników liczymy, że w sytuacji, w której zostalibyśmy zaatakowani, sojusznicy będą solidarni wobec nas - powiedział minister.

Zdolności bojowe na wschodzie

Określając politykę Rosji jako agresywną, Błaszczak przypomniał o wkroczeniu armii tego kraju do Gruzji w 2008 r. i na Ukrainę w 2014 r. Zaznaczył, że Polska odbudowuje swoje zdolności obronne na wschodzie kraju, kupuje nowoczesny sprzęt. - W 2018 r. podpisałem kontrakt ws. zakupu systemu Patriot, w 2019 r. w sprawie rakiet HIMARS, a w 2020 r. kupione zostały najnowocześniejsze samoloty na świecie - F-35 - zwracał uwagę minister obrony.

- Po rozbrojeniu Polski przez rząd koalicji PO-PSL, szczególnie rok 2011 był dramatycznym, jeżeli chodzi o likwidację jednostek wojskowych, od 2015 r. ta sytuacja się zmienia. Powołałem do życia 18. Dywizję Zmechanizowaną, która operuje we wschodniej części naszego kraju - zauważył Błaszak. - Koalicja PO-PSL rozbrajała wschodnia Polskę, otwierając drzwi na oścież Putinowi - zaznaczył minister.

24854864548_239a1a5a2e_o kopia 663.JPG
Nowe pułki i nowi dowódcy. Gen. Gromadziński: te dwie jednostki dadzą siłę Żelaznej Dywizji

Według niego najlepszą tarczą obronną jest posiadanie broni ofensywnej. - Chodzi o to, by pokazać, że zaatakowani, odpowiemy - tłumaczył.

Sytuacja na Ukrainie

Na wschodzie Ukrainy, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest obecnie eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą, oficjalnie uzasadniając to ćwiczeniami wojskowymi. Ukraińskie władze stale monitorują sytuację i alarmują NATO i organizacje międzynarodowe o działaniach Rosji.

W sprawie sytuacji na wschodzi Ukrainy prezydent Andrzej Duda zwołał w środę specjalną odprawę z udziałem kierownictwa MON, najwyższego dowództwa armii i służb. Szef BBN Paweł Soloch podkreślał po spotkaniu, że mamy do czynienia z nieznaną od lat koncentracją sił rosyjskich, a sytuacja na Ukrainie jest poważna. - Nie zgadzamy się na nową agresję wobec tego kraju - mówił.

Dodał, że wobec wzrostu napięcia i koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą potrzebne jest współdziałanie w ramach NATO i UE, a odprawa zwołana przez prezydenta wpisuje się w przygotowania stanowiska Polski na forum tych organizacji.

pg


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także