more_horiz
Wiadomości

Dostawy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych zaczną się już w tym roku. "Szybciej niż planowano"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 08:20
Pierwsze elementy systemu Patriot dla Polski zostaną dostarczone jeszcze w tym roku, wcześniej niż planowano - powiedziała dyrektor programu Patriot-Wisła w Raytheon Missiles & Defense Shawn Rantas.
System rakietowy Patriot Firmy Raytheon prezentowany na wystawie 28. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO)
System rakietowy Patriot Firmy Raytheon prezentowany na wystawie 28. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO)Foto: PAP/Piotr Polak

blaszczak pap 1200 .jpg
W Wojsku Polskim powstaną nowe pułki i kolejne bataliony. Błaszczak: muszą szybko uzyskać gotowość bojową

Jako pierwsze przez należącą do PGZ Hutę Stalowa Wola zostaną dostarczone wyrzutnie M903. Raytheon podtrzymuje też propozycję wyposażenie polskich zestawów dostarczanych w drugim etapie w radar o polu obserwacji 360 stopni i uzbrojenia wyrzutni w pociski SkyCeptor.

- Dostawy systemu Patriot dla polskich sił zbrojnych rozpoczną się już w tym roku, a więc znacząco wcześniej niż było to planowane. Jesienią Huta Stalowa Wola dostarczy dwie pierwsze wyrzutnie – powiedziała Shawn Rantas.

"Pandemia nie odbiła się na terminach dostaw"

Podkreśliła, że pandemia nie odbiła się na terminach dostaw. - Wciąż pracujemy z domu, nasze warszawskie biuro jest puste, ale nawet w czasie pandemii produkcja we współpracy naszymi partnerami w Polsce trwa zgodnie z harmonogramem. Jesteśmy bardzo dumni z zespołu i postępu, jaki udało mu się osiągnąć, także w ciągu ostatniego roku – powiedziała.

- Wraz z naszymi polskimi partnerami przemysłowymi wypracowaliśmy zestaw narzędzi, które pozwalają nam na wspólne działania, choć nie możemy się spotykać tak często jak byśmy chcieli. Najwyższym priorytetem jest, by wszyscy pozostali zdrowi i bezpieczni. Używamy wielu narzędzi wirtualnych, by zapewnić bezpieczne wideokonferencje. Możemy nawet dokonywać wirtualnych inspekcji w miejscach produkcji należących do naszych partnerów. Nasi eksperci, którzy nie mogą teraz przylatywać z USA, mogą przyjrzeć się produktom i całemu postępowi prac – opisała sposób pracy w warunkach pandemii.

- Nawet biorąc pod uwagę ostatni rok i sytuację na świecie, cały czas prowadzimy prace zgodnie z harmonogramem i dotrzymamy lub wyprzedzimy plan dostaw w fazie pierwszej – zapewniła.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy przy produkcji wyrzutni z Hutą Stalowa Wola, Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi i Zakładami Mechanicznymi Tarnów – dodała.

24854864548_239a1a5a2e_o kopia 663.JPG
Nowe pułki i nowi dowódcy. Gen. Gromadziński: te dwie jednostki dadzą siłę Żelaznej Dywizji

Zapowiedziała, że do końca tego roku lub na początku 2022 r. Raytheon Missiles & Defense dostarczy rządowi USA pierwszą baterię Patriot dla Polski.

- Dostawy drugiej baterii zostaną zrealizowane także przed terminem - w 2022 r. - i obejmą pozostałe wyrzutnie z HSW, a także komponenty wyprodukowane przez polski przemysł – powiedziała.

Zapewniła, że negocjacje w sprawie wypełnienia zobowiązań offsetowych nie mają wpływu na współpracę z firmami polskiego konsorcjum programu Wisła.

- Dyskusje z PGZ i MON na temat offsetu trwają; ściśle współpracujemy, by sfinalizować porozumienie, które zawiera aneks do naszej umowy offsetowej. Chodzi o to, by można było przejść do etapu realizacji – powiedziała szefowa polskiego programu Patriot.

- Niezależnie od naszych formalnych rozmów dotyczących umowy i offsetu kontynuujemy współpracę z PGZ i spółkami należącymi do Grupy - podkreśliła.

Przypomniała, że w pierwszej z dwóch faz, na jakie podzielono program obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, Raytheon ma dziewięciu polskich partnerów przemysłowych. - To firmy związane kontraktem, które aktywnie wspierają program Patriot, prowadząc badania rozwojowe i produkując komponenty na potrzeby systemu Patriot. Współpraca przemysłowa obejmuje znaczący transfer technologii; rozwijamy nasze zdolności we współpracy z partnerami przemysłowymi w Polsce. Będziemy tę współpracę kontynuować po formalnym sfinalizowaniu umowy offsetowej – powiedziała.

"Gotowość do dalszych rozmów"

Zadeklarowała także gotowość do rozmów o drugiej fazie, obejmującej dookólne, a nie sektorowe radary i pociski mające być tańszym uzupełnieniem pocisków wybranych w pierwszej fazie.

- Mamy wizję fazy drugiej, rozmawialiśmy o niej z przedstawicielami polskiego rządu i z przemysłem. Raytheon Missiles & Defense jest gotowa do współpracy z polskim rządem i przemysłem, by dostarczyć polskim siłom zbrojnym pełną zdolność do warstwowej obrony powietrznej w promieniu 360 stopni – powiedziała.

- Obejmuje ona radary LTAMDS wybrane przez USA do przyszłej architektury obrony przeciwlotniczej. W tej chwili Raytheon realizuje kontrakt na dostawę tych sensorów dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Spodziewamy się, że wrócimy do rozmów z polskim rządem na temat włączenia tych sensorów w fazie II programu Wisła - dodała.

Oferta dla drugiej fazy obejmuje także pociski SkyCeptor. - Odbyliśmy szereg rozmów z przedstawicielami przemysłu, z PGZ, i z rządem o naszym podejściu zakładającym włączenie tych pocisków w fazie II. Jesteśmy przekonani, że SkyCeptor to idealne rozwiązanie, ponieważ wykorzystuje dookólne zdolności sensorów LTAMDS. Ponadto SkyCeptor doskonale uzupełnia w systemie droższe pociski PAC-3 MSE jako pocisk niskokosztowy. To jedyny pocisk w swojej klasie, który można wystrzeliwać pionowo i który współpracując z sensorem LTAMDS zapewnia obronę we wszystkich kierunkach – przekonywała.

Według Rantas pocisk jest także "bardzo obiecujący pod względem współpracy przemysłowej".

- Rozmawialiśmy z PGZ i przedstawicielami rządu o ulokowaniu w Polsce zdolności związanych z produkcją tego pocisku na poziomie 50 procent – powiedziała.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów w fazie I, współpraca z polskim przemysłem układa się bardzo dobrze, to dobra podstawa, by przejść nie tylko do drugiej fazy programu Wisła, ale i do innych programów, jak Narew i Sona. Raytheon Missiles and Defense ma całościową, długoterminową wizję współpracy z Polską obejmującą partnerstwo przemysłowe i współpracę z rządem w różnych programach modernizacji polskich sił zbrojnych – zapewniła dyrektor programu Patriot-Wisła.

- Po ubiegłorocznej fuzji Raytheon Corporation i United Technologies staliśmy się częścią koncernu Raytheon Technologies, który poza Raytheon Missiles & Defense i Raytheon Intelligence & Space obejmuje także firmy Pratt & Whitney i Collins Aerospace, od lat obecne w Polsce. Jesteśmy naprawdę dużą firmą z ogromnym potencjałem, który możemy zaoferować Polsce - podkreśliła Rantas, zwracając uwagę, że Raytheon Technologies zatrudnia w Polsce 8000 pracowników.

W ramach programu Wisła polskie firmy dostarczą m. in. wyrzutnie i specjalistyczne kontenery. Producentem wyrzutni M903 dla Polski została Huta Stalowa Wola. Kontenery wyprodukuje spółka PEX-POOL; naczepy, na których zostaną zainstalowane, dostarczy firma Demarko, a Centrum Techniki Morskiej zaprojektuje wewnętrzną konfigurację kontenerów mieszczących części zamienne, narzędzia i sprzęt pomiarowo-badawczy niezbędne do obsługi systemu Patriot w terenie. Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 (WZŁ-1) wyposażą wnętrze kontenera, przeprowadzą integrację i testy poszczególnych komponentów.

ZM Tarnów wyprodukują siłowniki do wyrzutni umożliwiające poruszanie się i ustawianie pocisków na naczepie wyrzutni. Wojskowe Zakłady Elektroniczne wyprodukują i zintegrują moduły terminali łącza transmisji danych.

Na podstawie umowy zawartej jeszcze przed kontraktem na zestawy Patriot dla Polski PIT-Radwar został producentem anten do systemów identyfikacji swój-obcy (IFF) systemu Patriot. W 2019 r. została ona zintegrowana z radarem Patriot dla zagranicznego klienta. W czerwcu 2019 r. amerykańska firma powierzyła polskiej spółce produkcję anten IFF do systemów Patriot budowanych dla Polski, Szwecji i Rumunii.

Od 2014 r. Raytheon Missiles & Defense i firma Teldat współpracują przy konstrukcji i produkcji routerów umożliwiających komunikację sieciową w systemie Patriot. Polska firma otrzymała w 2015 i 2019 r. zamówienia na routery do nowo produkowanych jednostek ogniowych Patriot.

Międzyrządowy kontrakt zawarty przed trzema laty w ramach pierwszej fazy programu Wisła przewiduje dostawę dwóch baterii systemu Patriot, na które złożą się cztery jednostki ogniowe, w tym cztery sektorowe radary, cztery stanowiska kierowania walką, 16 wyrzutni, sześć stanowisk kierowania i dowodzenia, 12 radiolinii i 208 pocisków PAC-3 MSE produkowanych przez Lockheed Martin. Polskie baterie Patriot mają być zintegrowane z opracowywanym dla US Army systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS. Wartość umowy wyniosła 4,75 mld dolarów, z czego 700 mln zł przewidziano dla polskich zakładów.

PAP/Jakub Borowski/agkm


Zobacz także

Zobacz także