more_horiz
Wiadomości

Indyjska mutacja koronawirusa w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 16:33
- U ewakuowanego z Indii polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa – poinformował prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Polski dyplomata od tygodnia przebywa w jednym ze szpitali zakaźnych w Warszawie.
Ewakuowany wraz z rodziną z Indii polski dyplomata
Ewakuowany wraz z rodziną z Indii polski dyplomataFoto: twitter.com/Michał Dworczyk

Wiadomość o wykryciu u polskiego dyplomaty indyjskiego wariantu koronawirusa jako pierwszy podał Polsat News.

Czytaj także:
india 1200 pap.jpg
Dramatyczna sytuacja w Indiach. Rekordowa liczba zgonów w wyniku COVID-19

Informację tę potwierdził prof. Krzysztof Pyrć. Jak dodał, nadal toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Czytaj także:

Powrót do Polski

Chory na COVID-19 dyplomata, wraz z rodziną (również chorą żoną w ciąży oraz czwórką dzieci) został w poprzednią niedzielę przetransportowany do Polski specjalnym samolotem. Dyplomata przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie.

Czytaj także:
1200_Indie_PAP.png
Brak miejsc w szpitalach, czarny rynek leków i tlenu. Dramatyczna sytuacja w Indiach

W akcję transportu zaangażował się szereg podmiotów - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Lotnicze Pogotowie Ratowniczego oraz PL LOT.

Wariant indyjski

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

Czytaj także:
indie 1200 pap.jpg
Indyjska odmiana koronawirusa odporna na szczepionki? Badacze odkryli tam nowe mutacje

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono 392 488 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast liczba zgonów w wyniku COVID-19 wzrosła o rekordową liczbę 3689.

Łączna liczba odnotowanych w Indiach infekcji wzrosła w niedzielę do 19,56 mln. W wyniku COVID-19 zmarły dotąd łącznie 215 542 osoby.

jbt

Zobacz także

Zobacz także