more_horiz
Wiadomości

Daniel Obajtek: niektórych kole w oczy to, że PKN Orlen się rozwija

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:28
- Jeżeli nie zbudujemy potężnego multienergetycznego koncernu, który będzie obracał 200 mld złotych przychodu i szybko inwestował w energetykę, to gospodarka będzie w wielkim problemie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Skarb Państwa zawarł umowę o współpracy ze spółkami PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Dotyczy ona podjęcia współpracy nad przejęciem kontroli przez spółkę, którą kieruje Daniel Obajtek, nad dwiema pozostałymi.


obajtek 12.jpg
Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG. Obajtek: chcemy tego dokonać do końca roku

Czytaj także:

- Niektórych kole w oczy to, że Orlen się rozwija. Za czasów moich i tego zarządu Orlen rozwija się najlepiej. To potwierdzają eksperci. Za tych czasów Orlen ma największe przychody, największe zyski, mimo, że jest okres pandemiczny - powiedział w rozmowie w Polskim Radiem 24 Daniel Obajtek komentując nieprzychylne komentarze dotyczące zarządzania przez niego polskim koncernem. Pokreślił, że "jako jedyny prezes w historii" pokazał swój majątek i dochody od 1998 roku.

- Rozwijamy się bardzo dynamicznie. Więcej środków przeznaczamy na zadania społeczne - wymieniał gość audycji. Dodał przy tym, że ubolewa nad "wypowiedziami niektórych polityków, którzy twierdzą, że nie należy z Orlenu korzystać". - Tacy ludzie generalnie są przeciw ekonomii, przeciw gospodarce, przeciw polskiemu sportowi - powiedział.

Przejmowanie kolejnych firm

1200 - 2021-05-12T162904.931.png
"Konsekwentna budowa multienergetycznego koncernu". Daniel Obajtek o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG

Prezes PKN Orlen tłumaczył na czym polega połączenie poprzez przejęcie. - Wytrąca to pewne argumenty - podkreślił. - To połączenie poprzez przejęcie odbędzie się bezcashowo, to znaczy, że my nie będziemy płacić akcjonariuszom, tylko akcjonariusze obejmą akcje Orlenu, czyli Skarb Państwa jako akcjonariusz większościowy nie otrzyma środków. To jest dobre, ponieważ te środki pójdą na gigantyczne inwestycje - argumentował Obajtek.

Odniósł się również do zarzutów, że po tym przejęciu Skarb Państwa w połączonym koncernie będzie miał do 50 proc. akcji, stąd nie ma możliwości "wrogiego przejęcia".

Czytaj także:

Odnosząc się do zarzutów dotyczących przejęcia wydawnictwa prasy regionalnej Polska Press podkreślił, że zgodnie z obowiązującym prawem i jego firma ma prawo wykonywać prawa wynikające ze swoich udziałów. - Nawet niektórzy profesorowie i prawnicy zastanawiają się nad dziwną decyzją sądu blokującą to przejęcie - podsumował.

- Jeżeli nie zbudujemy potężnego multienergetycznego koncernu, który będzie obracał 200 mld złotych przychodu i szybko inwestował w nisko- i zeroemisyjną energetykę, to gospodarka będzie w wielkim problemie - podsumował Daniel Obajtek.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
13:24 PR24_mp3 2021_05_12-16-47-47.mp3 Daniel Obajtek o fuzji PKN Orlen z Lotosem i PGNiG (Rozmowa PR24/Polskie Radio 24)

 

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Daniel Obajtek (PKN Orlen)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 16.47

st

Zobacz także

Zobacz także