more_horiz
Wiadomości

"Unikatowa kolekcja dokumentów dźwiękowych". Gawin o płytach Polskiego Radia na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:47
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin powiedziała, że płyty Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku to unikatowa kolekcja dokumentów dźwiękowych. Wraz z 14 innymi dokumentami trafiły one na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata".
Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata
Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata"Foto: PAP/Andrzej Lange

Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wiceminister Magdalena Gawin podkreśliła, że Program "Pamięć świata" ma za zadanie zachowanie najważniejszych dokumentów ludzkości dla przyszłych pokoleń. 

- Nie sposób krótko wymienić wszystkich obiektów uhonorowanych wpisem na listę krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Wszystkie te archiwalia: zarówno dokumenty, jak i kartografika, nagrania dźwiękowe oraz rękopisy zasługują na naszą uwagę. Wierzę, że planowane w całej Polsce wystawy niewątpliwie przyczyniają się do poszerzenia wśród rodaków wiedzy o naszej historii i przełomowych wydarzeniach - powiedziała podczas uroczystości wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Czytaj także:

Wśród wyróżnionych dokumentów jest kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku, między innymi, z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy.

unseco prezes 1200 .jpg
Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.

Podczas dzisiejszej gali w Belwederze certyfikaty wpisów na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" otrzymało 15 obiektów. Obok płyt Polskiego Radia to, między innymi: pięć traktatów astronomicznych Jana Heweliusza, dokumenty królów Przemysła II i Kazimierza Wielkiego oraz rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.


Posłuchaj
00:30 11127987_1.mp3 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu o obiektach uhonorowanych wpisem na listę krajową programu UNESCO "Pamięć świata" (IAR)

 

bf

Zobacz także

Zobacz także