Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów wiceminister Magdalena Gawin podkreśliła, że Program "Pamięć świata" ma za zadanie zachowanie najważniejszych dokumentów ludzkości dla przyszłych pokoleń.
- Nie sposób krótko wymienić wszystkich obiektów uhonorowanych wpisem na listę krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Wszystkie te archiwalia: zarówno dokumenty, jak i kartografika, nagrania dźwiękowe oraz rękopisy zasługują na naszą uwagę. Wierzę, że planowane w całej Polsce wystawy niewątpliwie przyczyniają się do poszerzenia wśród rodaków wiedzy o naszej historii i przełomowych wydarzeniach - powiedziała podczas uroczystości wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Czytaj także:
Wśród wyróżnionych dokumentów jest kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku, między innymi, z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, pułkowników Wacława Lipińskiego i Romana Umiastowskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy.
Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"
Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.
Podczas dzisiejszej gali w Belwederze certyfikaty wpisów na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" otrzymało 15 obiektów. Obok płyt Polskiego Radia to, między innymi: pięć traktatów astronomicznych Jana Heweliusza, dokumenty królów Przemysła II i Kazimierza Wielkiego oraz rękopis "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
00:30 11127987_1.mp3 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu o obiektach uhonorowanych wpisem na listę krajową programu UNESCO "Pamięć świata" (IAR)
bf