more_horiz
Wiadomości

Afganistan: Polacy wracają do domu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 21:26
Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami NATO wszystkie kraje Sojuszu, które mają na miejscu swoje wojska, rozpoczęły już proces wycofywania oddziałów. Ostatni zagraniczni żołnierze wyjadą z Afganistanu najpóźniej do 11 września.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: twitter.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

Jeszcze w kwietniu sekretarz generalny NATO poinformował, że zgodnie z decyzją władz USA oraz pozostałych sojuszników misja w Afganistanie kończy się 11 września.

Czytaj także:
forum afganistan 1200.jpg
Koniec polskiej misji wojskowej w Afganistanie. Prezydent: już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi żołnierze

Do tej pory do domów wróciła już ponad połowa amerykańskich żołnierzy, a teraz we Wrocławiu wylądowała pierwsza grupa Polaków wchodzących w skład misji Resolute Support. - Ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:50 11159221_1.mp3 Afganistan: Polacy wracają do domu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Najdłuższa misja NATO

Czytaj także:
błaszczak 1200 forum (1).jpg
Prof. Boćkowski o decyzji szefa MON: Afganistan wymusił polepszenie jakości naszej armii

Polscy żołnierze byli w Afganistanie od niemal 20 lat, a przylecieli na miejsce krótko po tym, jak Stany Zjednoczone obaliły władzę talibów. Od 2007 roku Polska wchodziła w skład misji NATO. Od tego czasu przez Afganistan przewinęło się 30 tysięcy Polaków. 44 z nich zginęło, a niemal 900 zostało rannych.

Afganistan był największą i najdłuższą jak dotąd misją NATO w historii Sojuszu. Kraje członkowskie mają jednak przez najbliższe lata nadal wspierać finansowo władze w Kabulu. Chodzi o przekazywanie pieniędzy na utrzymanie wyszkolonego przez Sojusz miejscowego wojska oraz policji.

jbt

Zobacz także

Zobacz także