more_horiz
Wiadomości

"Jest spełnieniem obietnicy prezydenta". Szefowa KPRP o odbudowie Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 21:40
Grażyna Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że deklaracja o odbudowie Pałacu Saskiego była ważnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiedziała też, że jest ona spełnieniem obietnicy prezydenta Andrzeja Dudy. 
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazania projektu Ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przekazania projektu Ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego.Foto: PAP/Marcin Obara

W środę prezydent przekazał na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Czytaj także:
Prezydent PAP 1200.jpg
Prezydent przekazał marszałek Sejmu projekt ustawy ws. odbudowy Pałacu Saskiego i innych zabytków Warszawy

W programie "Gość Wiadomości" w TVP Info minister Grażyna Ignaczak-Bandych zaznaczyła, że deklaracja o odbudowie była ważnym elementem obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Bardzo ważnym elementem tych obchodów i podkreślenia mocy państwowości państwa, które trwa, ma siłę odbudować się, które będzie takim symbolicznym zakończeniem odbudowy Warszawy  - mówiła szefowa kancelarii prezydenta. - Andrzej Duda złożył deklarację i ta deklaracja ziściła się dzisiaj w postaci projektu ustawy. To moc współpracy. Ten projekt się rodził w wielomiesięcznych przygotowaniach, rozmowach, konsultacjach - podkreśliła. 

Posłuchaj
00:31 11180583_1.mp3 Szefowa Kancelarii Prezydenta o odbudowie Pałacu Saskiego. (IAR)

Czytaj także:

Historia Pałacu Saskiego 

Czytaj także:
Pałac Saski NAC 1200.jpg
"Niech to będzie dzieło ponadpartyjne, łączące Polaków". Premier o odbudowie Pałacu Saskiego

Pierwszy barokowy pałac w miejscu późniejszego Pałacu Saskiego powstał po 1661 roku. W I połowie XVIII wieku gmach zakupił król August II Mocny i rozpoczął jego przebudowę. Był własnością królów Saksonii aż do 1816 roku. Zniszczony podczas powstania listopadowego, później odbudowywany i rozbudowywany. W okresie zaborów był własnością rosyjskiego kupca Iwana Skwarcowa, a później trafił na potrzeby armii Imperium Rosyjskiego.

W II RP był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, mieścił również Biuro Szyfrów, gdzie w 1932 roku polscy matematycy dokonali pierwszego złamania kodu Enigmy.

Po wybuchu II wojny światowej i kapitulacji Warszawy Pałac Saski zajęli Niemcy, którzy w grudniu 1944 roku, wycofując się ze stolicy, wysadzili go w powietrze. Ocalał tylko fragment arkad z Grobem Nieznanego Żołnierza, utworzonym w 1925 roku.

jbt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także