more_horiz
Wiadomości

Będą kolejne obostrzenia? Premier: nie wykluczamy dalej idących kroków w związku z czwartą falą

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:49
- Jeśli czwarta fala pandemii będzie poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Przyznał, że obecnie rząd rozważa obowiązkowe szczepienia w służbie zdrowia.
Zamknięte restauracje w Łodzi
Zamknięte restauracje w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Gdańsku został zapytany o to, czy rząd już rozważa, jak mogą wyglądać obostrzenia w przypadku pojawienia się kolejnej fali epidemii COVID-19.

Odpowiadając, zaznaczył, że ta kwestia jest obecnie przedmiotem debat rządu i Rady Medycznej. - W najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące - stwierdził.

shutterstock_ test covid koronawirus samochód badania badanie 1200 free .jpg
Bez zgonów ostatniej doby. Nowe przypadki koronawirusa w Polsce

Wzorem państw europejskich?

- Jeśli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala pandemii będzie bardzo poważnym zagrożeniem, to nie wykluczamy dalej idących kroków - dodał.

Podał przykład innych państw europejskich, stwierdzając, że niektóre z nich stosują rozwiązanie polegające na obowiązkowym szczepieniach w służbie zdrowia. Zapowiedział, że debata ten temat odbędzie się podczas spotkania Rady Medycznej w poniedziałek wieczorem.

- Służba zdrowia w szczególności powinna być uodporniona na COVID-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki, ale nie tylko, bo też diagności, laboranci, służą pacjentom, obywatelom. Obywatel, przychodząc do szpitala, czy do placówki zdrowia musi mieć względną pewność, że nie zostanie zakażony - powiedział szef rządu.

Przypomniał, że ok. 90 proc. lekarzy jest już zaszczepionych. Przyznał też, że wysoki współczynnik szczepień dotyczy też pracowników innych specjalności w służbie zdrowia. Dlatego ocenił, że w tym przypadku "margines ryzyka jest niewielki". - Ale taki wariant (obowiązkowego szczepienia w służbie zdrowia - red.) rozważamy - dodał. 

as

Zobacz także

Zobacz także