Przedstawiono też wyniki badań akt sądowych z lat 2017-2020. Analizowano sprawy zakończone prawomocnym orzeczeniem. Jak mówi wiceprzewodnicząca komisji Hanna Elżanowska, dzieci na etapie postępowań prokuratorskich i sądowych były często pozostawione bez opieki. - Pomimo tego, że dotykanie intymnych części ciała skutkuje u tych dzieci bardzo dużą liczbą szkód psychicznych, łącznie z próbami samobójczymi, to dzieci były bardzo osamotnione, prawie w 90 proc. przypadków nie miały pełnomocnika, ponadto nie były obejmowane w toku czynności procesowych opieką psychologiczną, a czasem nawet i psychiatryczną - mówiła.
00:30 11213424_4.mp3 Wiceprzewodnicząca komisji Hanna Elżanowska o dzieciach dotkniętych pedofilią (IAR)
Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok
Jak poinformowała komisja, w wielu sprawach sądy nie orzekały maksymalnych kar. Kara za zgwałcenie małoletniego wahała się od 3 do 10 lat, chociaż zakres ustawowy wynosi od 3 do 12. Niskie kary orzekano za przestępstwa dokonywane w internecie.
Brak zadośćuczynienia
- W 83 proc. spraw sąd nie orzekł żadnego środka kompensacyjnego - zaznaczała Justyna Kotowska z komisji.
00:24 11213424_1.mp3 - Zwrócono uwagę, że sądy nie przyznają dzieciom zadośćuczynień - mówiła Justyna Kotowska z komisji (IAR)
Jak wynika z raportu, dzieci wykorzystywane seksualnie mierzą się z lękiem, poczuciem winy i depresją. Dotykają je też zaburzenia snu, problemy szkolne, wcześniej opuszczają dom oraz uciekają.
"Wraca do nas przeszłość". Ks. Piotr Studnicki o problemie pedofilii w Kościele
22 rekomendacje zmian prawa karnego
Komisja w raporcie zawarła 22 rekomendacje zmian prawa karnego i ustawy o Państwowej Komisji. Członkini gremium Agnieszka Rękas mówiła, że najważniejsze są zakaz zatarcia skazania za pedofilię i wyłączenie przedawnienia karalności.
00:31 11213424_2.mp3 Agnieszka Rękas o przedawnieniu karalności przestępstwa (IAR)
Komisja sugeruje też, by zmuszenie dziecka do uprawiania prostytucji stało się zbrodnią - obecnie jest występkiem. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak mówił, że potrzebne jest zadbanie o dzieci już na etapie postępowania prokuratorskiego. - Postulujemy niezwłoczne ustanowienie kuratora procesowego, wprowadzenie instytucji adwokata dziecka, a także stworzenie specjalnej listy adwokatów i radców prawnych, którzy posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę z zakresu ochrony praw dziecka, ale też kompetencje psychospołeczne, które dadzą dziecku bezpieczeństwo i poczucia zaopiekowania - zaznaczał.
00:27 11213424_3.mp3 Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak mówi o "wprowadzeniu instytucji adwokata dziecka" (IAR)
Czytaj również:
Badanie przeprowadzone przez komisję wskazuje, że w przeważającej większości przypadków ofiarami są dziewczynki, które w chwili popełnienia przestępstwa były w wieku od 13 do 15 lat. Zamieszkiwały małe miasta do 50 tys. mieszkańców albo wsie.
Komisja badała 245 spraw, wśród nich prawomocnym wyrokiem skazanych było dwóch księży. Pełen 250-stronicowy raport komisji, który jest efektem ośmiu miesięcy prac, można przeczytać na jej stronie internetowej.
nt