more_horiz
Wiadomości

Państwowa Komisja ds. Pedofilii przedstawiła pierwszy pełny raport

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 18:00
349 sprawami zajmuje się Państwowa Komisja do spraw Pedofilii. Informacje zawarto w pierwszym pełnym raporcie z jej działań, który zaprezentowano na konferencji prasowej. 137 zgłoszeń przekazano prokuraturze. 36 dotyczyło niezawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa pedofilii.
Państwowa Komisja do spraw Pedofilii
Państwowa Komisja do spraw PedofiliiFoto: PAP/Paweł Supernak

Przedstawiono też wyniki badań akt sądowych z lat 2017-2020. Analizowano sprawy zakończone prawomocnym orzeczeniem. Jak mówi wiceprzewodnicząca komisji Hanna Elżanowska, dzieci na etapie postępowań prokuratorskich i sądowych były często pozostawione bez opieki. - Pomimo tego, że dotykanie intymnych części ciała skutkuje u tych dzieci bardzo dużą liczbą szkód psychicznych, łącznie z próbami samobójczymi, to dzieci były bardzo osamotnione, prawie w 90 proc. przypadków nie miały pełnomocnika, ponadto nie były obejmowane w toku czynności procesowych opieką psychologiczną, a czasem nawet i psychiatryczną - mówiła.

Posłuchaj
00:30 11213424_4.mp3 Wiceprzewodnicząca komisji Hanna Elżanowska o dzieciach dotkniętych pedofilią (IAR)
 
komisja ds pedofilii forum 1200.jpg
Opublikowano pierwszy raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Najmłodsza z ofiar miała rok

Jak poinformowała komisja, w wielu sprawach sądy nie orzekały maksymalnych kar. Kara za zgwałcenie małoletniego wahała się od 3 do 10 lat, chociaż zakres ustawowy wynosi od 3 do 12. Niskie kary orzekano za przestępstwa dokonywane w internecie.

Brak zadośćuczynienia

- W 83 proc. spraw sąd nie orzekł żadnego środka kompensacyjnego - zaznaczała Justyna Kotowska z komisji.

Posłuchaj
00:24 11213424_1.mp3 - Zwrócono uwagę, że sądy nie przyznają dzieciom zadośćuczynień - mówiła Justyna Kotowska z komisji (IAR)

Jak wynika z raportu, dzieci wykorzystywane seksualnie mierzą się z lękiem, poczuciem winy i depresją. Dotykają je też zaburzenia snu, problemy szkolne, wcześniej opuszczają dom oraz uciekają.

ksiądz free 1200.jpg
"Wraca do nas przeszłość". Ks. Piotr Studnicki o problemie pedofilii w Kościele

22 rekomendacje zmian prawa karnego

Komisja w raporcie zawarła 22 rekomendacje zmian prawa karnego i ustawy o Państwowej Komisji. Członkini gremium Agnieszka Rękas mówiła, że najważniejsze są zakaz zatarcia skazania za pedofilię i wyłączenie przedawnienia karalności.

Posłuchaj
00:31 11213424_2.mp3 Agnieszka Rękas o przedawnieniu karalności przestępstwa (IAR) 

Komisja sugeruje też, by zmuszenie dziecka do uprawiania prostytucji stało się zbrodnią - obecnie jest występkiem. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak mówił, że potrzebne jest zadbanie o dzieci już na etapie postępowania prokuratorskiego. - Postulujemy niezwłoczne ustanowienie kuratora procesowego, wprowadzenie instytucji adwokata dziecka, a także stworzenie specjalnej listy adwokatów i radców prawnych, którzy posiadają nie tylko specjalistyczną wiedzę z zakresu ochrony praw dziecka, ale też kompetencje psychospołeczne, które dadzą dziecku bezpieczeństwo i poczucia zaopiekowania - zaznaczał.

Posłuchaj
00:27 11213424_3.mp3 Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak mówi o "wprowadzeniu instytucji adwokata dziecka" (IAR) 

Czytaj również:

Badanie przeprowadzone przez komisję wskazuje, że w przeważającej większości przypadków ofiarami są dziewczynki, które w chwili popełnienia przestępstwa były w wieku od 13 do 15 lat. Zamieszkiwały małe miasta do 50 tys. mieszkańców albo wsie.

Komisja badała 245 spraw, wśród nich prawomocnym wyrokiem skazanych było dwóch księży. Pełen 250-stronicowy raport komisji, który jest efektem ośmiu miesięcy prac, można przeczytać na jej stronie internetowej.

nt

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także