more_horiz
Wiadomości

101 lat temu urodził się Bohdan Tomaszewski, legendarny sprawozdawca Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 07:42
10 sierpnia 1921 roku urodził się Bohdan Tomaszewski, wybitny dziennikarz sportowy i publicysta. Ponad 50 lat współpracował z Polskim Radiem, dla którego komentował najważniejsze wydarzenia sportowe. 
Bohdan Tomaszewski na jubileuszu 90. urodzin
Bohdan Tomaszewski na jubileuszu 90. urodzinFoto: PAP/ARCH/Longin Wawrynkiewicz

Głos Bohdana Tomaszewskiego był jednym z najbardziej znanych wśród polskich sprawozdawców. On sam przyznawał, że zawsze czuł się "człowiekiem radia". Został uhonorowany prestiżowym Złotym oraz Diamentowym Mikrofonem, za indywidualność sprawozdawcy i reportera sportowego.

Był autorem książek o tematyce sportowej, scenariuszy filmowych, a także artykułów i felietonów. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, jako żołnierz Armii Krajowej, pseudonim Mały. Zmarł w 2015 roku. 

Legendarny sprawozdawca

Jako sprawozdawca sportowy zdobył popularność dzięki ogromnej wiedzy, barwnemu stylowi wypowiedzi oraz posługiwaniu się piękną polszczyzną. W plastyczny sposób opisywał wydarzenia sportowe i towarzyszące im okoliczności. Relacjonował 12 igrzysk olimpijskich - letnich i zimowych oraz mistrzostwa świata i Europy.

00:15 bohdan1 .mp3 Tak w 1958 roku Bohdan Tomaszewski komentował zwycięstwo długodystansowca Zdzisława Krzyszkowiaka w lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy (IAR)

W młodości Bohdan Tomaszewski trenował różne dziedziny sportu, ostatecznie wybrał tenis. W dorobku miał między innymi tytuł przedwojennego wicemistrza Polski juniorów. Czynnie propagował sport wśród młodzieży, zorganizował turniej tenisowy o puchar swojego imienia, który od kilku lat znajduje się w kalendarzu Europejskiej Federacji Tenisowej.

Bohdan Tomaszewski, mimo że przez lata obserwował postępującą komercjalizację sportu, uważał go wciąż za wielką wartość.

00:23 bohdan 2.mp3 Bohdan Tomaszewski o pięknie idei sportu (IAR)

"Ja się czuję człowiekiem radia"

Przez ponad 50 lat Bohdan Tomaszewski współpracował z Polskim Radiem. Został uhonorowany prestiżowymi nagrodami publicznego nadawcy - Złotym, a następnie Diamentowym Mikrofonem, za indywidualność sprawozdawcy i reportera sportowego. W jednym z wywiadów dziennikarz mówił, że z radiem związany był od dzieciństwa.

00:15 bohdan 3 .mp3 Bohdan Tomaszewski: czuję się człowiekiem radia (IAR)

Słuchacze najczęściej mieli okazję usłyszeć Bohdana Tomaszewskiego w "Kronice Sportowej". W wywiadzie z 2009 roku podkreślał, że ta audycja stanowi syntezę warsztatu radiowego.

00:24 bohdan 4.mp3 Bohdan Tomaszewski o specyfice "Kroniki sportowej" (IAR)

Po śmierci Bohdana Tomaszewskiego, nestora polskiego dziennikarstwa sportowego wspominał na antenie Programu 1 Polskiego Radia Henryk Urbaś z Redakcji Sportowej. - Potrafił rysować obraz widowiska sportowego, przekazywać jego przebieg w taki sposób, że "ślepy to zobaczył" - wspominał.

00:26 bohda 5.mp3 Henryk Urbaś o mistrzostwie komentatorstwa Bohdana Tomaszewskiego (IAR)

Bohdan Tomaszewski był laureatem prestiżowych wyróżnień. Oprócz nagród radiowych otrzymał między innymi tytuł Mistrza Mowy Polskiej i Dziennikarski Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 2005 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Turniej sportowy im. Bohdana Tomaszewskiego

Od 1968 roku rozgrywany jest międzynarodowy turniej tenisowy dla młodzieży - Bohdan Tomaszewski Cup. Impreza początkowo odbywała się na Agrykoli, potem na Warszawiance, a obecnie na kortach Legii. To właśnie tu zaczynał karierę tenisisty i sprawozdawcy.

Bohdan Tomaszewski zmarł 27 lutego 2015 roku. Został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie

101 lat temu urodził się Bohdan Tomaszewski:


Czytaj także:

red/mbl

Zobacz także

Zobacz także