more_horiz
Wiadomości

Posiedzenie rządu. Ministrowie zajmą się przyszłorocznym budżetem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 05:55
Rząd zajmie się dziś projektem ustawy budżetowej na 2022 rok. Początek posiedzenia Rady Ministrów zaplanowano na godzinę 11.
Posiedzenie Rady Ministrów
Posiedzenie Rady MinistrówFoto: twitter.com/PremierRP
Posłuchaj
00:30 Budżet IAR.mp3 Rząd zajmie się projektem budżetu na rok 2022. Relacja Arkadiusza Augustyniaka (IAR)

Podstawowe wskaźniki dotyczące przyszłorocznych finansów poznaliśmy w czerwcu. Rada Ministrów przyjęła wówczas założenia do projektu budżetu państwa na 2022 rok.

shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Szacunkowe wykonanie budżetu państwa w okresie styczeń - lipiec 2021 r. Wyraźny wzrost dochodów

W dokumencie zapisano między innymi, że wzrost gospodarczy w przyszłym roku wyniesie 4,3 procent, a średnioroczna inflacja ma wynieść 2,8 procent. Rząd spodziewa się, że bezrobocie na koniec przyszłego roku wyniesie 5,8 procent.

Czytaj również:

Pozostałe tematy posiedzenia rządu

Ministrowie omówią także projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, który ma ujednolicić przepisy dotyczące stosowania jednego formatu elektronicznego przy sporządzaniu sprawozdań finansowych przez emitentów.

Ponadto rząd zajmie się projektem zmian w ustawach o ochronie środowiska i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych, dostosowujących polskie prawo do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń.

Rada ministrów omówi dziś także projekt uchwały w sprawie przyjęcia Planu dla Chorób Rzadkich, dotykających zwykle ok. 6-8 proc. populacji każdego kraju. Celem opracowanych rozwiązań ma być poprawa dostępu do procesu diagnostycznego i terapeutycznego (w tym leków sierocych) dla świadczeniobiorców cierpiących na choroby rzadkie oraz edukacji o chorobach rzadkich, a także poprawa monitorowania zachorowalności i leczenia tych chorób.

Plan uwzględnia sześć podstawowych obszarów: ośrodki eksperckie; diagnostykę; dostęp do leków i środków specjalnego przeznaczenia żywieniowego w chorobach rzadkich; polski Rejestr Chorób Rzadkich; platformę informacyjną i paszport pacjenta z chorobą rzadką.

jmo

Zobacz także

Zobacz także