more_horiz
Wiadomości

105-letnia weteran podziemia narodowego gościem Festiwalu NNW w Gdyni. To bohaterka filmu "Boża przemytniczka"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 13:45
Ostatni dzień Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, to okazja do spotkania wyjątkowych świadków historii. Gościem święta kina historycznego jest major Maria Mirecka-Loryś, 105-letnia weteran podziemia narodowego i wieloletnia działaczka Polonii amerykańskiej.
Maria Mirecka-Loryś
Maria Mirecka-LoryśFoto: PAP/Tomasz Gzell

Bohaterka stała się centralną postacią filmu "Boża przemytniczka" Ewy Szakalickiej, startującego w konkursie polskich filmów dokumentalnych. Przez lata Maria Mirecka-Loryś występowała w audycjach polonijnego radia w Chicago. Na Festiwalu NNW w Gdyni opowiedziała Polskiemu Radiu o tym, jak sama doświadczyła siły radiowego przekazu.

Golebiewski NNW 1200.jpg
Święto kina historycznego - Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

- Nawet słuchali mnie w Afryce i w Australii (...) do radia, do którego ja mówiłam, to nie wiedziałam, że te wiadomości idą na cały świat. Na skutek tego zwłaszcza księża dostawali po 100 paczek i pomagali ludności, prowadziłam akcję, o jakiej wcale nie myślałam - wspominała.


Posłuchaj
00:25 11324615_2.mp3 Festiwal NNW w Gdyni - 105-letnia weteran podziemia narodowego bohaterką filmu "Boża przemytniczka" (IAR)

 

Urodzona w 1916 roku Maria Mirecka-Loryś zachowuje doskonałe samopoczucie i nastrój. - Jestem taka zdrowa, że nie potrzebuję lekarzy, niczego nie potrzebuję. Ale nigdy nie paliłam, nie piłam. Harcerką byłam od dziecka. W moim wieku ja odwiedzam [ludzi], co mają osiemdziesiąt parę lat i oni nie wiedzą w ogóle co się z nimi mówi. A ja mam prawie 106 i wiem, co mogę mówić i nie plotę głupstw - powiedziała weteran konspiracji podczas II wojny światowej.

O 18:00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się gala zamknięcia XIII Festiwalu Filmowego NNW "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Podczas finału imprezy zostaną wręczone nagrody w pięciu głównych kategoriach festiwalowych, a także wyróżnienia specjalne.

Festiwal Filmowy NNW został objęty patronatem medialnym Polskiego Radia i Polskiego Radia 24.

dz

Zobacz także

Zobacz także