35. rocznica spotkania międzyreligijnego w Asyżu. Przedstawiciele różnych wyznań wspólnie modlili się o pokój
W Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego, Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, ewangelików, wyznawców Islamu i Judaizmu połączyli się na wspólnej modlitwie o pokój. Wydarzenie zainicjował 27 października 1986 roku w Asyżu Jan Paweł II.
2021-10-27, 16:31
Wspólna modlitwa o pokój w Warszawie odbyła się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz kardynała Kazimierza Nycza. Jak mówił metropolita warszawski, dziś wobec różnorakich zagrożeń pokoju papieska inicjatywa staje się jeszcze bardziej aktualna. Jak zaznaczył, po pontyfikacie papieża Jana Pawła II, jest jeszcze więcej powodów skłaniających do usilnej modlitwy o pokój na świecie. Metropolita warszawski wskazywał na problemy migracji, uchodźców, różnorakie prześladowania.
Powiązany Artykuł
Apel abp. Gądeckiego ws. pomocy humanitarnej dla migrantów: Kościół jest gotowy, by pomóc
Posłuchaj
Jak dodał dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II i jeden z organizatorów modlitwy w Warszawie Michał Senk, papież Polak swoją postawą uczył, jak budować pokój. Michał Senk zaznaczył, że papież w swoim nauczaniu podkreślał niezbywalną godność każdej osoby ludzkiej, dzieci poczętych, starszych, cierpiących, także każdej osoby bez względu na jej religię, wyznanie, a w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy zwracał uwagę na troskę o nich.
Posłuchaj
Rabin Michael Schudrich podkreślał, że polski Ojciec Święty dał najlepszy przykład jak traktować drugiego człowieka i tym samym budować pokój. - Papież Jan Paweł to był wyjątkowy człowiek, który rozumiał każdego - zaznaczył. Michael Schudrich dodał, że Jan Paweł II uczył i dawał wzór, co znaczy szanować drugiego.
Posłuchaj
Wspólna modlitwa o pokój
27 października 1986 roku w Asyżu do przedstawicieli różnych religii i wyznań Jan Paweł II powiedział: "Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne".
REKLAMA
Posłuchaj
Podczas środowej modlitwy przedstawiciele Kościołów różnych wyznań odczytali fragmenty Psalmu 62 "Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem" w języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i polskim.
Gospodarzem wydarzenia była Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, a jego inicjatorem Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
ng
REKLAMA
REKLAMA