more_horiz
Wiadomości

Zakończyło się spotkanie Prezydenckiej Rady ds. Samorządu. Finansowanie edukacji głównym tematem

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 17:18
Zakończyło się posiedzenie Prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego. Spotkanie zdominował temat edukacji i jej finansowania.
Zakończyło się posiedzenie Prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego. Głównym tematem było finansowanie edukacji
Zakończyło się posiedzenie Prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego. Głównym tematem było finansowanie edukacjiFoto: Krzysztof Gomul/KPRP/prezydent.pl

- Członkowie rady oraz samorządowcy dyskutowali między innymi nad kwestią finansowania szkół i przedszkoli nie będących pod kuratelą samorządu - poinformował po posiedzeniu zastępca szefa Kancelarii Prezydenta minister Piotr Ćwik.

Posłuchaj
00:26 Rada ds samorządu IAR.mp3 Piotr Ćwik o finansowaniu szkół nie-samorządowych (IAR)

Finansowanie edukacji głównym problemem

- To jest - wydaje się - temat, który trochę boli samorządowców i chcą na ten temat rozmawiać. Chcą wspólnie z ministerstwem wspólnie się zastanowić jak rzetelnie rozliczać te środki, które są do placówek nie-samorządowych kierowane - powiedział Piotr Ćwik.

Prezydencka Rada do spraw Samorządu Terytorialnego została powołana w maju tego roku. W czwartkowym spotkaniu wziął udział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Jak wcześniej informowaliśmy, spotkanie Rady zaplanowane było na południe. Zaplanowano udział w nim - prócz przedstawiciela resortu edukacji - także doradców prezydenta.

Prezydent patronuje rozmowom

Prócz finansowania placówek samorządowych i niepublicznych, planowano rozmawiać także o innych zagadnieniach. Pojawił się wniosek o możliwość standaryzacji zatrudnienia w szkole specjalistów, psychologa, pedagoga czy logopedy. Postulaty dotyczyły również relacji z kuratorami oświaty, samorządowcy zgłaszali również postulaty dotyczące odciążenia podstawy programowej - mówił Polskiemu Radiu przed spotkaniem wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Zobacz także: Czarnek: proponujemy zwiększenie wynagrodzenia do ponad 4000 zł dla nauczycieli wchodzących do zawodu

To kolejne rozmowy pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, które dotyczą systemu oświaty. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyły się rozmowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceszefa resortu edukacji Dariusza Piontkowskiego i przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszarda Proksy. Rozmowy dotyczyły nowego systemu wynagradzania nauczycieli.

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także