more_horiz
Wiadomości

"Ważne jest, abyśmy działali w jedności". Dyrektor białostockiej Caritas o kryzysie migracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:03
- Staramy się dotrzeć do osób potrzebujących w sposób zorganizowany i mądry. Współpracując ze Strażą Graniczną, przesyłamy (do podległych SG ośrodków dla cudzoziemców - przyp. red.) odzież, środki czystości i jedzenie - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej
Ks. Jerzy Sęczek, dyrektor Caritas Archidiecezji BiałostockiejFoto: PR

1200 żołnierze granica tt free (2).jpg
"Wykorzystują kobiety i dzieci do oddziaływania na żołnierzy". Mjr Nabzdyjak o sytuacji na granicy

Ks. Jerzy Sęczek tłumaczy, że w porozumieniu ze Strażą Graniczną środki kierowane są do ośrodków dla cudzoziemców. Pomoc trafia też między innymi do osób, które latem były ewakuowane z Afganistanu. Nasz rozmówca zaznacza, że pomoc dla tych placówek jest bardzo duża.

- Nie jestem już w stanie powiedzieć, ile było transportów do tych wszystkich ośrodków i parafii, z których korzystają przygraniczne jednostki Straży Granicznej - mówi dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Zobacz rozmowę z ks. Jerzym Sęczkiem:

Ks. Jerzy Sęczek mówi również o konieczności niesienia wsparcia funkcjonariuszom, którzy bronią polskich granic. - Pamiętamy o tym, żeby chociaż moralnie wesprzeć żołnierzy, dziękując im za ich służbę, za to, że nas chronią - stwierdza.

- My służymy w taki sposób, oni w inny. Myślę, że ważne jest, abyśmy działali w jedności - podkreśla.

Dyrektor białostockiej Caritas tłumaczy ponadto, że pomoc kierowana jest też do mieszkańców przygranicznych miejscowości, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. - Mieszkańcy przeżywają lęk, dlatego nasze wsparcie najpierw było materialne, aby można było lepiej pomagać w parafiach, ale służymy także pomocą duchową czy psychologiczną - zapewnia.

Rozmawiał Paweł Kurek

Zobacz także

Zobacz także