more_horiz
Wiadomości

"Chciałbym takich szkół". Przemysław Czarnek pokazał pomysły zmian

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 19:53
Podczas Kongresu Edukacji Klasycznej w Warszawie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że chciałby edukacji, która w sposób nowoczesny przedstawia rzeczy najważniejsze. Jak dodał, życzyłby sobie w Polsce szkół, które uczą historii tak, by dzieci poczuły się uczestnikami wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat.
Przemysław Czarnek: chciałbym szkoły, która uczy w nowoczesny sposób
Przemysław Czarnek: chciałbym szkoły, która uczy w nowoczesny sposóbFoto: Twitter.com/@MEIN_GOV_PL

Szef MEiN w środę po południu na Zamku Królewskim w Warszawie wziął udział w zamknięciu zorganizowanego po raz pierwszy Kongresu Edukacji Klasycznej.

Na pytanie, jaką chciałby po sobie szkołę zostawić, powiedział, że "szkołę, która uczy nowocześnie rzeczy najważniejszych". Ale co to są rzeczy najważniejsze? Gdybyście mnie państwo zapytali, czego ja chcę dla swoich dzieci, to w pierwszej kolejności chcę, żeby się zbawiły. Wydaje mi się, że dramatem w czasach dzisiejszych jest odcięcie człowieka od perspektywy zbawienia. Jak się człowieka odcina od tej perspektywy - czyli nie ujmuje się go całościowo, ale tylko fizycznie, a nie duchowo - to tak naprawdę zapomina się o rzeczach najważniejszych - powiedział minister.

- Jak te dzieci mają się zbawić? One się zbawią tylko wówczas, kiedy nie będą kłamały, kiedy nie będą cudzołożyły, kiedy nie będą zabijały - czyli, kiedy będą przestrzegać 10 przykazań bożych, uniwersalnych rzeczy, które stanowią o dobru człowieka - podkreślił Przemysław Czarnek.

Przemysław Czarnek. Nowoczesna nauka historii

Zaznaczył jednocześnie, że życzyłby sobie w Polsce szkół, które uczą pokazując historię Polski w sposób absolutnie nowoczesny. - Żeby dziecko poczuło się uczestnikiem wydarzeń sprzed kilkudziesięciu lat - dodał.

- Mediom związanym z opozycją nie podobają się pewne rzeczy, które robimy w ministerstwie - jak np. wprowadzenie, co zrobimy od 2023 roku, obligatoryjnego wyboru między religią a etyką. A to jest pójście w kierunku edukacji klasycznej, bo nie można wybrać nic. Bo jak się wybiera nic, to się tonie w tym kłamstwie. (...) Jakiś zasób wiedzy dotyczący wartości i rzeczy najważniejszych musi być - podkreślił.

Posłuchaj
00:21 11416732_2.mp3 Przemysław Czarnek o edukacji klasycznej (IAR) 

Jak dodał, "pójście drogą edukacji klasycznej, czyli edukacji, która będzie uczyła człowieka dobra, piękna i prawdy, jest absolutnym warunkiem dobrej przyszłości naszego pokolenia".

Nagrody dla zasłużonych

Szef MEiN wręczył też na zakończenie Kongresu Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Kongres Edukacji Klasycznej jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. Zorganizowany został pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także