more_horiz
Wiadomości

Polska i kraje bałtyckie mogą otrzymać 200 mln euro na zabezpieczenie granicy. Deklaracja unijnej komisarz

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 16:57
Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson rozmawiała z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim. Jak przekazało MSWiA, polityk "zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy".
MSWiA: Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania Polsce, Litwie i Łotwie 200 mln euro na zabezpieczenie granicy
MSWiA: Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania Polsce, Litwie i Łotwie 200 mln euro na zabezpieczenie granicyFoto: Twitter.com/@MON_GOV_PL

Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie w czwartek z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Jak poinformował resort, minister przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

"Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia" - napisano.

Stanowcza reakcja UE

Resort zaznaczył, że komisarz Ylva Johansson podzieliła stanowisko Polski, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej, a odpowiedzialny za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest reżim Łukaszenki. Podkreśliła także, że jest możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy.

"Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński przekazał informację na temat ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE. Szef MSWiA podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy przez migrantów, kierowanych przez służby białoruskie. Komisarz podzieliła polską diagnozę sytuacji, a także zgodziła się co do stanowczego działania wobec reżimu Łukaszenki poprzez nakładanie sankcji, a także podejmowanie wspólnych działań dyplomatycznych w kraju pochodzenia migrantów" - napisano w komunikacie.

Polska prowadzi stały dialog

Dodano, że szef MSWiA zaznaczył, że Polska od początku kryzysu prowadzi stały i szeroki dialog z różnymi partnerami z UE, jak również spoza Wspólnoty np. z Ukrainą. - We wszystkich tych rozmowach deklarowano wsparcie dla działań polskiego rządu oraz wyrażano zrozumienie dla trudnej i bezprecedensowej sytuacji na granicy - wskazano.

To kolejna w ostatnim czasie rozmowa Kamińskiego poświęcona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami m.in. w Wielkiej Brytanii, w Słowenii, na Ukrainie czy w Austrii, którzy wyrażali solidarność w obliczu kryzysu i zapewniali o wsparciu. W ubiegłym tygodniu do Warszawy na spotkanie z polskim ministrem przyjechał szef niemieckiego MSW Horst Seehofer, który również solidaryzował się z Polską i dziękował za działania na granicy.

Czwartek to także kolejny dzień spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi liderami. Szef polskiego rządu obecnie jest w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Czytaj również:

Kryzys na granicy 

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który w odpowiedzi na sankcje instrumentalnie wykorzystuje migrantów, sprowadzając ich na Białoruś i następnie kierując na granice z UE.

Zobacz także: Jadwiga Wiśniewska o rozmowach z NATO: spotkanie będzie miało wpływ na ew. uruchomienie art. 4

nt

Zobacz także

Zobacz także