more_horiz
Wiadomości

Premier pokazał zalety pakietu antyinflacyjnego. "Będą dzięki temu niższe rachunki"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 20:55
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się we wtorek do przygotowanego przez rząd pakietu antyinflacyjnego. - Zaproponowaliśmy obniżkę podatków, obniżkę akcyzy, obniżkę VAT na energię elektryczną, gaz i benzynę - wyliczał szef Rady Ministrów. - Będziemy sprawdzać, czy koncerny nie podwyższają sobie marży, by ściągać więcej z klientów - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki pokazał zalety pakietu antyinflacyjnego
Premier Mateusz Morawiecki pokazał zalety pakietu antyinflacyjnegoFoto: Kancelaria Premiera

Na konferencji prasowej we wtorek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżkę stawek VAT na gaz ziemny, energię elektryczną i ciepło systemowe z 23 do 8 proc. Zniesiona zostanie również akcyza na energię elektryczną. Będzie to część pakietu rozwiązań zapowiadanego jako tarcza antyinflacyjna, która ma się przyczynić do spadku cen i zmniejszenia wydatków polskich rodzin.

Posłuchaj
00:53 Tarcza antyinflacyjna SPEC Białek IAR.mp3 Rząd przyjął rozwiązania z tarczy antyinflacyjnej. Relacja Sylwii Białek (IAR)

Pakiet antyinflacyjny. "Niższe ceny"

Jest to - jak wskazał premier - odpowiedź na wysoką inflację, która według GUS wyniosła w listopadzie 7,7 proc. - Inflacja jest zaimportowana, przyszła do nas z zagranicy poprzez wysokie ceny gazu, wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 i ze względu na pandemię. Odpowiadamy na nią naszymi działaniami krajowymi - tłumaczył w TVP Info Mateusz Morawiecki.

- Na gaz obniżamy ceny tak, żeby w portfelu rodziny, która np. ogrzewa dom gazem, zostało w kwartale ok. 140-150 zł. Obniżka będzie w postaci podatku osłonowego przekazana rodzinom - podkreślił szef rządu.

Kolejnym elementem jest obniżka cen benzyny. - Opłata emisyjna zniesiona na pięć miesięcy, opłata handlowa nieuwzględniająca paliw zniesiona na pięć miesięcy i znosimy również akcyzę. Te wszystkie trzy elementy razem obniżają cenę paliwa o około 25 do 30 groszy na litrze - ocenił szef rządu.

"Więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli"

Mateusz Morawiecki przyznał także, że w planach było zniesienie podatku VAT na artykuły żywnościowe. Nie pozwoliły jednak na to analizy pochodzące z Komisji Europejskiej. Dlatego zdecydowano się na stworzenie dodatku osłonowego. Będzie on wypłacany w dwóch ratach - w kwotach od 400 zł do nawet 1100 zł, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego.

- Kwota przełożona na dodatek osłonowy to środki dla 6,8 milionów gospodarstw domowych, czyli 15-20 mln ludzi, którzy skorzystają z tego, że będziemy mieli niższe ceny na żywność pośrednio przez ten dodatek osłonowy - podkreślił premier.

Szef rządu został zapytany również o nastroje społeczne. W odpowiedzi wskazał, że "nie dziwi go niepokój ludzi". - Jak patrzy się na poprzednie rządy, to żadnego pakietu antyinflacyjnego nigdy nie było. Nasz pakiet zakłada obniżki wielu podatków, żeby więcej pieniędzy zostało w kieszeniach obywateli - podkreślił.

Czytaj więcej
Kacper Płażyński 1200.jpg
"To ogromne wsparcie". Kacper Płażyński o tarczy antyinflacyjnej

Premier zaapelował przy tym jednocześnie do dostawców energii. - Prosimy koncerny, żeby nie wykorzystywały tego, co zrobiliśmy i żeby przedstawiły ludziom prognozy niższą, wynikającą z dzisiejszych decyzji rządu. Będą dzięki temu niższe rachunki na energię elektryczną, na gaz i na benzynę - wskazał.

Posłuchaj
00:24 11428985_1.mp3 Mateusz Morawiecki o tarczy antyinflacyjnej (IAR)

"Możliwe dodatkowe instrumenty"

Mateusz Morawiecki ocenił też, że przyjęta przez rząd tarcza powinna się przełożyć na spadek inflacji o 1 do 1,5 p.p. - Liczę też na to, że w drugim i trzecim kwartale inflacja będzie wyraźnie w trendzie malejącym - mówił premier.

Dopytywany, czy jeśli taka sytuacja nie nastąpi, to czy rząd wyjdzie z kolejnymi propozycjami antyinflacyjnymi, potwierdził. - Naszą dewizą jest elastyczność. Jeśli inflacja nie będzie spadała w drugim kwartale albo będzie kontynuowała swój trend, to w drugim i trzecim kwartale zadziałamy ponownie z dodatkowymi instrumentami - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał ponadto, że od 1 stycznia zacznie obowiązywać podatkowy Polski Ład, na którym skorzystać ma 18 mln Polaków. Podkreślił, że od nowego roku obowiązywać będzie wyższa kwota wolna od podatku (do 30 tys. zł). - Czyli obniżamy podatek PIT dla wszystkich Polaków - zaznaczył.

Zdaniem premiera wejście w życie nowych rozwiązań podatkowych pozwoli w kieszeniach Polaków zostawić więcej pieniędzy. Zaapelował ponadto do przedsiębiorców, by kontynuowali podwyżki dla swoich pracowników.

Zobacz także: wicepremier Jacek Sasin w "Sygnałach dnia"

Zobacz także:

jp/TVP Info/PAP

Zobacz także

Zobacz także