more_horiz
Wiadomości

Polska zostanie pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 18:40
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniająca go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Po ostatecznej ratyfikacji, Polska będzie mogła uzyskać status państwa ramowego Eurokorpusu.
Polska dołączy do grona pełnoprawnych członków Eurokorpusu. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie
Polska dołączy do grona pełnoprawnych członków Eurokorpusu. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawieFoto: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

"Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy z czerwcowego szczytu NATO zostaniemy państwem ramowym Eurokorpusu (obok Francji, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga)" - napisał w mediach społecznościowych szef BBN. Paweł Soloch podkreślił we wpisie, że jest to "inicjatywa ośrodka prezydenckiego uzgodniona z Ministerstwem Obrony Narodowej".

Polska ze statusem państwa ramowego 

Polska od 2002 roku ma status państwa stowarzyszonego. Ratyfikacja traktatu spowoduje, że stanie się pełnoprawnym członkiem Eurokorpusu i będzie mieć wpływ na jego strukturę i zadania.

Eurokorpus to wielonarodowa struktura wojskowa szybkiego reagowania z siedzibą w Strasbourgu. Dowództwo, które liczy tysiąc osób, może dowodzić formacjami bojowymi do 60 000 żołnierzy.

Siły Eurokorpusu mogą być użyte w operacjach wojskowych prowadzonych przez organizacje międzynarodowe takie jak Unia Europejska, Organizacja Narodów Zjednoczonych i NATO. Mogą one podejmować działania w ramach misji humanitarnych i ratowniczych, a także misji przywracania i utrzymania pokoju. Eurokorpus, mając status dowództwa NATO o wysokiej gotowości, może również podejmować działania na potrzeby Sojuszu - w ramach obrony kolektywnej, zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.

Eurokorpus jest dowodzony rotacyjnie przez generałów wskazywanych przez państwa ramowe.

Czytaj także:

Zobacz także: Piotr Müller w "24 pytaniach"

kp

Zobacz także

Zobacz także