more_horiz
Wiadomości

MZ wstrzymuje wydawanie certyfikatów po drugim szczepieniu preparatem Johnson & Johnson

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 18:05
- Zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów szczepień po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson - poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Pacjenci, którzy teraz przyjmą przypominającą dawkę szczepionki Johnson  Johnson, będą na razie posługiwać się starym certyfikatem covidowym
Pacjenci, którzy teraz przyjmą przypominającą dawkę szczepionki Johnson & Johnson, będą na razie posługiwać się starym certyfikatem covidowymFoto: Golden Shrimp/Shutterstock

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zaznaczył, że do resortu docierają informacje od obywateli o problemach formalnych po przyjęciu dawki przypominającej preparatem Johnson & Johnson.

- Sytuacja wygląda tak, że po konsultacji z ministrem ds. cyfryzacji podjęliśmy dzisiaj pilną decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów po dawce przypominającej dla pacjentów zaszczepionych szczepionką Johnson & Johnson - poinformował Wojciech Andrusiewicz.

Johnson & Johnson. Wstrzymane wydawanie certyfikatów 

Przedstawiciel resortu zdrowia podkreślił, że jest to problem całej UE.

- Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Przyznał, że na poziomie UE nie ma żadnych regulacji. - Chroniąc naszych obywateli przed możliwymi konsekwencjami, których już niektórzy doświadczyli, zdecydowaliśmy się dzisiaj nie wystawiać certyfikatu po dawce przypominającej. Certyfikat po dawce podstawowej szczepionki Johnson & Johnson obowiązuje 12 miesięcy, więc tutaj nie ma żadnych problemów, żeby obywatele posługiwali się tym certyfikatem po pierwszej szczepionce - zastrzegł.

Nowe certyfikaty

Dodał, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty.

- W ciągu dwóch tygodni my, jako Polska, pierwsi wprowadzimy identyfikację po dwóch certyfikatach - poinformował.

Andrusiewicz wyjaśnił, że pacjenci, którzy teraz przyjmą przypominającą dawkę szczepionki Johnson & Johnson, będą posługiwać się starym certyfikatem covidowym.

- Wszyscy od dzisiaj będą posługiwać się certyfikatem starym, a w ciągu dwóch tygodni certyfikat nowy trafi na Internetowe Konto Pacjenta – powiedział.

Forum ministrów zdrowia

Zaznaczył, że we wtorek podczas pobytu w Brukseli minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmów z ministrami zdrowia postawi ten temat jako priorytetowy do rozwiązania w najbliższym czasie.

- Jest to problem na poziomie całej Unii Europejskiej, we wszystkich państwach UE. My jako Polska zadziałaliśmy, podejmując decyzję o niewystawianiu certyfikatu o szczepieniu dawką przypominającą. We wtorek minister zdrowia będzie rozmawiał o tym problemie na forum ministrów zdrowia w Brukseli – poinformował Andrusiewicz.

Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

fc

Zobacz także

Zobacz także