more_horiz
Wiadomości

"My to rozwiązanie popieramy". Bolesław Piecha o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 16:07
W środę poseł Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości, wskazał, że "projekt dotyczący fundusz kompensacyjnego szczepień umożliwia w przypadku niepożądanych działań uzyskanie świadczenia bez konieczności odwoływania się do postępowania przed sądami". - Nie zamyka jednak drogi sądowej - dodał.
Bolesław Piecha mówił podczas spotkania z dziennikarzami, że projekt ustawy jest dobrze przygotowany.
Bolesław Piecha mówił podczas spotkania z dziennikarzami, że projekt ustawy jest dobrze przygotowany.Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych. Projekt, jak wyjaśniał Piecha, przedstawiając stanowisko klubu, dotyczy przede wszystkim niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Zakłada on, że gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, które spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny (powodujący konieczność obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym, izbie przyjęć lub hospitalizację przez okres do 14 dni) zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne.

- My to rozwiązanie popieramy - zaznaczył. Wysokość świadczenia wyniesie od 3 tys. do 100 tys. zł.

Piecha o Funduszu Kompensacyjnym: nie zamyka drogi sądowej

Piecha zaznaczył, że świadczenie nie zamyka drogi sądowej. - Jeżeli ktoś będzie czuł się nieusatysfakcjonowany, będzie mógł wystąpić w postępowaniu cywilnym - wskazał.

Dodał, że projekt nie reguluje kwoty w przypadku zgonu. - Nie byliśmy w stanie określić kwoty w takiej sytuacji. To są sprawy indywidualne i powinien je miarkować sąd - wyjaśniał.

Wskazał, że źródłem finansowania Funduszu będą m.in. wpłaty dokonywane przez podmioty (firmy farmaceutyczne i hurtownie), które zawarły ze Skarbem Państwa umowę na realizację dostaw szczepionek do przeprowadzania szczepień ochronnych.

Czytaj także:

Piecha wyjaśniał, że świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane w trybie postępowania administracyjnego zakończonego decyzją Rzecznika Praw Pacjenta, po uzyskaniu w ramach tego postępowania opinii Zespołu ds. Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Projekt, jak kontynuował, nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej i nie podlega notyfikacji.

Posłuchaj
00:27 11443164_2.mp3 Bolesław Piecha: przepisy mają uspokoić tych, którzy obawiają się poniesienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (IAR)
Posłuchaj
00:25 11443164_1.mp3 Bolesław Piecha: świadczeniami kompensacyjnymi będą objęte szczepienia wykonane rutynowo w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Wieczorek o obowiązkowych szczepieniach

jb

Zobacz także

Zobacz także