more_horiz
Wiadomości

Leki skuteczne w walce z COVID-19. Tysiące dawek dotarło do Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 16:42
Do Polski dotarło 42 tys. dawek remdesiviru, dostarczono też tocilizumab i molnupiravir. - Leki wspomagające leczenie COVID-19 trafiają do nas na bieżąco, choć nie w takiej ilości, jak byśmy chcieli - powiedział rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Leki wspomagające leczenie COVID-19 dotarły do Polski - wśród nich 42 tys. dawek remdesiviru
Leki wspomagające leczenie COVID-19 dotarły do Polski - wśród nich 42 tys. dawek remdesiviru Foto: Forum/AMR ABDALLAH DALSH

Rzecznik pytany o dostępność leków wspomagających leczenie COVID-19 powiedział, że w czwartek dotarło do nas 42 tys. dawek remdesiviru, w drodze jest też tocilizumab i molnupiravir.

Jest kilka leków - i remdesivir, i tocilizumab. W Polsce stosujemy też baricitinib. Zamówiliśmy molnupiravir, więc uspokajam - dzisiaj dotarło do nas 42 tys. dawek remdesiviru. Czynimy starania i cały czas jesteśmy w kontakcie z producentami. Producenci niestety ograniczają dostawy do poszczególnych państw, dzieląc te możliwości produkcyjne między wszystkie państwa, które uczestniczą w procesie zamawiania, ale dzisiaj już ten remdesivir dotarł. Dociera też tocilizumab. Dziś lub jutro mamy mieć też molnupiravir - powiedział.

Zaznaczył, że od razu po przylocie do Polski leki trafiają do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która przesyła je dalej do szpitali.

Statystyki zakażeń

Ministerstwo zdrowia podało, że minionej doby odnotowano ponad 22 097 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 592 osoby. 

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, obecnie na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 23 963 osób, czyli o 312 mniej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest łącznie 31,5 tys. łóżek szpitalnych.

Czytaj również:

Zajętych jest 2 130 respiratorów. Od czwartku ta liczba wzrosła o 16. Łącznie na oddziałach covidowych jest niemal 3 tys. takich urządzeń.

W Polsce kwarantanną objętych jest 599 888 osób, czyli o ponad 53 tys. więcej niż dzień wcześniej.
Do tej pory w Polsce wyzdrowiały 3 361 528 osoby, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także