Polacy ruszyli szczepić dzieci. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące ochrony przed COVID-19

2021-12-17, 07:46

Polacy ruszyli szczepić dzieci. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące ochrony przed COVID-19

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVD-19 jest ponad 20,7 mln osób, dawkę przypominającą przyjęło ponad 5,1 mln. Od czwartku można szczepić dzieci w wieku od 5 do 11 lat.

Jak podano w czwartek na stronach rządowych, w Polsce od końca grudnia 2020 r. wykonano 44 848 389 iniekcji. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, zostało 20 756 179 osób. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 210 998 osób, a dawkę przypominającą – 5 169 704 osoby.

"Telefony rozgrzane do czerwoności"

W czwartek ruszyły szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej. E-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat wystawiane jest automatycznie z chwilą skończenia przez dziecko 5 lat. Dopuszczone kanały rejestracji na szczepienie to m.in. infolinia 989, e-Rejestracja i punkty szczepień.

Pierwsze czterdzieścioro dzieci między 5. a 11. rokiem życia otrzymało w czwartek szczepionki przeciw COVID-19 w szczecińskim szpitalu "Zdroje". Jak podała rzeczniczka szpitala, telefony w rejestracji do szczepień dzieci "są rozgrzane do czerwoności".

Kwalifikację do szczepienia dzieci wykonuje lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu, również lekarz stażysta i lekarz rezydent. Szczepionki przeciw COVID-19 w grupie dzieci 5-11 lat mogą być podawane wraz z innymi szczepionkami w ramach Programu Szczepień Ochronnych, tylko w różne części ciała. Schemat szczepienia jest dwudawkowy przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.

Mniejsze opakowania

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał w czwartek rano informację o tym, że do godziny 8.00 na szczepienie przeciw COVID-19 zarejestrowano 145 tys. dzieci w wieku 5-11 lat. Podał, że w niektórych województwach, w niektórych powiatach, na czwartek nie było żadnych wolnych terminów, a punkty szczepień przygotowują nowe, na kolejne dni.



Wskazał, że szczepionki przeciw COVID-19 przychodzą do Polski w opakowaniach po 100 dawek i początkowo, by nie opóźniać dystrybucji tak są wysyłane. Dodał, że z myślą o małych punktach szczepień, zdecydowano, że od przyszłego tygodnia będzie możliwość wysyłki po 20 dawek.

Bezpieczna szczepionka

Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał na bezpieczeństwo podania szczepionek tej grupie. Mówił, że u dzieci praktycznie nie występują niepożądane odczyny poszczepienne.

Poinformował, że od początku czwartej fali pandemii COVID-19 koronawirusem zakaziło się w Polsce 170 tys. dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat, a 3 tys. trafiło do szpitala. Podał, że tylko od 1 grudnia, w ciągu dwunastu dni, zakaziło się 45 tys. dzieci do 18 lat, a 550 trafiło do szpitala.

Dzieci też ciężko chorują

Dr Bogusław Sobolewski, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, wskazał, że dzieci mogą chorować bardzo ciężko, bo COVID-19 to choroba nieprzewidywalna.

- W tej chwili na oddziale neurologicznym naszego instytutu są dzieci, u których doszło do różnego rodzaju powikłań COVID-19, kilkoro z nich doznało nawet udaru mózgu. Dlatego nie można ryzykować – powiedział.

Największe skupiska

Zdaniem dr Sobolewskiego rodzice, którzy sami się szczepią nie powinni mieć problemu z wytłumaczeniem swoim dzieciom, jak ważny i potrzebny jest to zabieg.



- Pamiętajmy, że największe skupiska ludzkie są właśnie w przedszkolach i szkołach. W kraju mamy spory procent osób niezaszczepionych, które na pewno zetkną się z koronawirusem, a dzieci są znaczącym źródłem jego transmisji. Dlatego tak ważne jest szczepienie najmłodszych, które znacznie zmniejsza tę transmisję. Poza tym chociaż szczepionka nie zabezpiecza nas w 100 proc. przed COVID-19, to zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem choroby – dodał.

Zobacz także: minister zdrowia Adam Niedzielski gościem Programu 1 Polskiego Radia



fc

Polecane

Wróć do strony głównej