Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Sejm zdecydował ws. poprawek Senatu

2021-12-17, 17:05

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Sejm zdecydował ws. poprawek Senatu
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Sejm zdecydował. Foto: shutterstock.com/David Pereiras

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy o utworzeniu Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Przepisy przewidują, że osoby zaszczepione, hospitalizowane z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych, będą mogły ubiegać się o świadczenie kompensacyjne bez konieczności odwoływania się do sądu.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że masowe szczepienia są najważniejszym sposobem na opanowanie pandemii COVID-19. Stwierdził, że ustawa idzie w tym kierunku, aby przekonać do szczepień niezdecydowanych. Dodał, że uchwalone przepisy pozwolą też zrekompensować uszczerbek na zdrowiu osobom, u których wystąpiły objawy poszczepienne.

Zdaniem Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego ustawa nie sprosta tym oczekiwaniom. Stwierdził, że rząd powinien wprowadzić Fundusz Kompensacyjny na początku procesu szczepień przeciw COVID-19. W jego ocenie do szczepień Polaków lepiej zmotywowałby obowiązek posiadania paszportu covidowego.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Komu przysługuje świadczenie?

Świadczenie będzie przysługiwać osobie zaszczepionej, u której w ciągu trzech lat od szczepienia wystąpiły niepożądane odczyny, a która była hospitalizowana przez co najmniej 14 dni albo doznała wstrząsu anafilaktycznego. Maksymalna wysokość kompensaty wyniesie 100 tys. zł.

Ustawa trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

Posłuchaj

Kraska: powołanie Funduszu może zachęcić Polaków do szczepień przeciw COVID-19 (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Zobacz: "Szanuje różne punkty widzenia". Szef MZ o projekcie dot. uprawnień covidowych dla pracodawców

Czytaj także:

pb

Polecane

Wróć do strony głównej