Afera FOZZ, służby specjalne PRL, raje podatkowe. Reportaż "Holding" odsłania kulisy powstania TVN
W reportażu "Holding" red. Marcin Tulicki odsłonił szokujące kulisy powstania stacji TVN. Materiał poruszył m.in. wątpliwości wokół pierwszej koncesji dla TVN, a także dotknął związków z rajami podatkowymi w Panamie oraz powiązań z aferą FOZZ. Pokazano także przeszłość założycieli stacji: Mariusza Waltera i Jana Wejcherta.
2021-12-20, 23:08
W niedzielę i w poniedziałek wieczorem na antenach TVP widzowie mogli zobaczyć film dokumentalny pt. "Holding" autorstwa Marcina Tulickiego. Materiał przedstawia kulisy powstania oraz działalności stacji TVN.
Niespełna godzinny reportaż składał się m.in. z archiwalnych materiałów z okresu PRL i lat 90., w których pokazano przeszłość założycieli TVN: Mariusza Waltera i Jana Wejcherta oraz ich spółki holding ITI, która początkowo zajmowała się kasetami wideo, a następnie utworzyła prywatną telewizję TVN.
Reportaż poruszył wątpliwości wokół pierwszej koncesji dla TVN, a także dotknął związków z rajami podatkowymi m.in. w Panamie oraz powiązań z aferą FOZZ. - Telewizja TVN miała związki z FOZZ, a szczegółowe informacje udzielił na ten temat Grzegorz Żemek [ekonomista skazany za defraudację publicznych pieniędzy], jeden z najważniejszych ludzi tej afery. Mówił on o kontaktach ze służbami specjalnymi, sam przecież będąc tajnym współpracownikiem wojskowej bezpieki - mówiła Dorota Kania.
Redaktor naczelna wydawnictwa Polska Press wspomniała również, że Jan Wejchert był Tajnym Współpracownikiem SB o pseudonimie "Konarski", z kolei Mariusz Walter był zarejestrowany jako TW "Mewa".
REKLAMA
"Aspirują do sterowania konkretnymi partiami w Polsce"
Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci" krytykował "Fakty TVN", określając te materiały jako przypominające "bardziej zjadliwe felietony niż informacje". Karnowski wspominał także o wybiórczym doborze tematów i zdolności do agresywnych działań.
Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta tygodnika "Do Rzeczy" krytykował styl przeprowadzania wywiadów przez Monikę Olejnik. Mówił także o zaostrzaniu się kursu TVN w kampaniach wyborczych. Zdaniem Ziemkiewicza "TVN jest narzędziem kolonizowania kulturowego Polski, także narzędziem kolonizowania politycznego".
W materiale pokazano również fragmenty programów Moniki Olejnik, która w swoim programie nie pozwoliła pokazać zdjęć Przemysławowi Wiplerowi, ani nie zareagowała na słowa Radosława Sikorskiego, obrażającego Pawła Kukiza.
Z kolei Jakub Maciejewski, publicysta portalu wPolityce.pl przyznał w reportażu, że "TVN to coś więcej niż kolejna partia opozycyjna. Oni wręcz aspirują do tego, by sterować konkretnymi partiami w Polsce". - TVN potrafi pokazywać patriotyczne wydarzenia tak jak PRL pokazywał religijne - z pozoru wszystko jest w porządku, ale nagle skupiają się niepozornym elemencie, który urasta do rangi błędu. Drobny pretekst i atak, który nigdy nie jest wymierzony wprost, tylko rykoszetem - mówi publicysta.
REKLAMA
Katastrofa smoleńska, wojna z kibicami
W reportażu znalazły się również fragmenty programów TVN24 o katastrofie smoleńskiej i wizycie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Charkowie oraz o skandalicznych słowach Władysława Frasyniuka o polskiej Straży Granicznej.
Z kolei Anita Gargas, dziennikarz TVP opowiadała o próbie zbliżenia się ITI do kibiców piłkarskich, gdy przez pewien czas spółka była właścicielem Legii Warszawa, a potem opowiedziała o wojnie z kibicami za czasów rządów Donalda Tuska.
W reportażu Marcina Tulickiego wypowiadali się również: dr Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej, Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych, prof. Wiesław Wysocki, historyk UKSW oraz prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów.
***
Należący do Jana Wejcherta i Mariusza Waltera medialno-rozrywkowy holding ITI był właścicielem stacji telewizyjnej TVN. Telewizja w połowie 2015 roku została sprzedana amerykańskiemu koncernowi Scripps Networks Interactive, którego w 2018 roku przejęło Discovery.
REKLAMA
TVP, dn
REKLAMA