more_horiz
Wiadomości

"Ten zakup był sukcesem". Gliński o kolekcji Książąt Czartoryskich

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 14:59
Wicepremier Piotr Gliński powiedział, że biorąc pod uwagę znaczenie dzieł należących do kolekcji Książąt Czartoryskich oraz ich cenę, ten zakup był sukcesem. Przypomniał, że do zbioru należą między innymi dzieła Leonarda da Vinci i Rembrandta. Zaznaczył, że skarb państwa zakupił kolekcję za ułamek jej wartości. 
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w uroczystościach związanych z 5. rocznicą zakupu
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński wziął udział w uroczystościach związanych z 5. rocznicą zakupuFoto: PAP/Radek Pietruszka

Gliński powiedział, że zakup kolekcji Książąt Czartoryskich był ważnym momentem dla polskiej kultury. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął udział w uroczystościach związanych z 5. rocznicą zakupu. Obecnie dzieła sztuki oraz wyjątkowe pamiątki i dokumenty prezentowane są w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Wspomniał również, że kluczowe dla zakupu były decyzje natury politycznej ówczesnego rządu kierowanego przez premier Beatę Szydło. Zaznaczył, że ta decyzja świadczy o trosce o polską kulturą, jaką przejawiają rządy Zjednoczonej Prawicy.

- Jestem osobiście dumny, że mogę działać na rzecz dobra publicznego w takim kontekście - dodał.

Czytaj także:

Najcenniejsze dzieła z europejskich zbiorów

Kolekcja Książąt Czartoryskich to najcenniejszy w Polsce i jeden z najcenniejszych w Europie zbiór dzieł sztuki. W jej skład wchodzi słynna "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, jak również wiele innych arcydzieł nie tylko z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów i sztuki użytkowej.

Posłuchaj
00:24 11476446_1.mp3 Piotr Gliński w 5. rocznicę zakupu kolekcji Książąt Czartoryskich: te dzieła sztuki kupiliśmy za ułamek ich wartości. Odnieśliśmy w ten sposób duży sukces dla dobra polskiej kultury (IAR) 

Dzieła zbierane na przestrzeni wieków można dziś oglądać w wyremontowanym Pałacu Książąt Czartoryskich, który jest częścią Muzeum Narodowego w Krakowie.

st

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także