more_horiz
Wiadomości

Ilu Polaków jest zaszczepionych? Sprawdź nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 12:00
W Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 21 148 641 osób osób, dawkę przypominającą przyjęło 7 226 764 Polaków. Trwają prace nad przepisami umożliwiającymi pracodawcom weryfikację covidową pracowników, na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne projektu. Słowo "szczepienie" zostało wybrane na Słowo Roku 2021 w głosowaniu kapituły językoznawców ogólnopolskiego konkursu, zajęło także pierwsze miejsce w głosowaniu internautów.
Lekarze apelują o jak najszybsze przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19
Lekarze apelują o jak najszybsze przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19Foto: EPA/SALVATORE DI NOLFI

Jak podano w środę na stronach rządowych, w Polsce w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 21 148 641 osób. Trzecią dawkę szczepionki przyjęło 192 520 osób z upośledzoną odpornością, a dawkę przypominającą – 7 226 764 osoby.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, wykonano w naszym kraju 47 740 564 szczepienia.

Łącznie do Polski dostarczono 96 550 560 dawek, z których 51 035 195 dotarło do punktów szczepień. Zutylizowano 743 048 dawek.

Zgłoszono 17 139 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Inne odczyny, jakie zarejestrowano, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

Wysoka umieralność

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka zaapelowała do wszystkich osób niezaszczepionych oraz tych, które wahają się, czy przyjąć dawkę przypominającą, by zaszczepiły się jak najszybciej.

- Umieralność wśród niezaszczepionych jest ogromna. Dajmy sobie i innym większą szansę na przeżycie kolejnego ataku COVID-19, piąta fala z omikronem, niestety, już jest coraz bliżej - stwierdziła Janicka.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów dotyczących rozwoju zakażeń omikronem będzie chciał zmienić termin, do którego medycy będą musieli zaszczepić się przeciw COVID-19 - z 1 marca na połowę lutego. 

Zaszczepione dzieci

Wśród zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 243 tys. dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Jak zauważył rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, "niestety, rejestracja staje". Podał, że ostatniej doby rodzice zapisali na szczepienie jedynie 6 tys. dzieci.

- Jeżeli dzieci mają wracać do szkoły, jeżeli mają jechać na ferie, jeżeli nie chcemy, żeby nasze dzieci miały wieloukładowy zespół zapalny, szczepmy je – zaapelował.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat rozpoczęły się w Polsce 16 grudnia. Są wykonywane preparatem Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w dostosowanej do wieku dawce pediatrycznej.

Wysłuchanie publiczne

W środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia odbyło się wysłuchanie publiczne poselskiego projektu o weryfikacji covidowej. Projekt dotyczy możliwości wykonywania przez pracownika (lub osobę pozostającą w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą) nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2; możliwości żądania pracodawcy od pracownika lub osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z tym pracodawcą okazania informacji o posiadaniu ważnego negatywnego wyniku tekstu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

W wysłuchaniu publicznym uczestniczyło około 60 podmiotów, m.in. osób indywidualnych i prawnych. Część uczestników wysłuchania publicznego wnosiła o odrzucenie projektu ustawy

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zauważył, że wysłuchanie publiczne ws. projektu ustawy o weryfikacji covidowej posłużyło za miejsce głoszenia teorii antyszczepionkowych.

Czytaj także:

fc/kmp

Zobacz także

Zobacz także