more_horiz
Wiadomości

Incydent przy granicy z Białorusią. "Powiedzieli, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 12:53
Porucznik Anna Michalska przekazała, że przy granicy polsko-białoruskiej pojawiły się osoby, które podawały się za ornitologów. Funkcjonariusze ukarali ich mandatami. Rzecznik Straży Granicznej dodała, że jakiś czas później, dziewięciu cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć granicę.
Incydent przy granicy z Białorusią. Powiedzieli, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki
Incydent przy granicy z Białorusią. "Powiedzieli, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki"Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

W poniedziałek około godziny czwartej w nocy w okolicy Michałowa strażnicy zaobserwowali podjeżdżający przy granicę samochód nissan patrol. - W środku było pięć osób: trzy kobiety i dwóch mężczyzn - przekazała rzecznik Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

Jak zaznaczyła, strażnicy zapytali pasażerów pojazdu, co robią w tym miejscu i czy mają pozwolenie na przebywanie w strefie przygranicznej. - Powiedzieli, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki - poinformowała funkcjonariusz i dodała, że prawdopodobnie byli to aktywiści. Wskazała, że strażnicy wezwali policję, która ukarała te osoby mandatami.

Ponadto, chwilę później w pobliskiej okolicy dziewięciu cudzoziemców próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską. - Zostali zatrzymani i zawróceni na linię granicy - powiedziała rzecznik.

Sytuacja przy granicy z Białorusią

W ciągu minionej doby granicę polsko-białoruską nielegalnie próbowały przekroczyć w sumie 33 osoby. W nocy na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej Mielnik grupa 32 osób dokonała próby siłowego sforsowania granicy. Cudzoziemcy i funkcjonariusze służb białoruskich wyrywali ogrodzenie oraz rzucali kamieniami w polskich funkcjonariuszy. Zatrzymano obywateli Egiptu, Erytrei, Turcji i Jemenu.

W styczniu bieżącego roku Straż Graniczna odnotowała już pół tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy. W grudniu 2021 r. było to ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie - 8,9 tys., w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., zaś w sierpniu - 3,5 tys.

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Zobacz także: por. Anna Michalska w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także