more_horiz
Wiadomości

V fala koronawirusa. W aptekach można już wykonać darmowe testy antygenowe

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 06:32
27 stycznia weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Umożliwia ono m.in. wykonywanie testów na obecność koronawirusa w wybranych aptekach. Badania są darmowe.
Od 27 stycznia test na koronawirusa można wykonać także w aptekach
Od 27 stycznia test na koronawirusa można wykonać także w aptekachFoto: Cryptographer/Shutterstock

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wytłumaczył podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, że będą to testy antygenowe, dające wynik po kilkunastu minutach. - Wymogi dla aptek są podobne do tych dotyczących szczepień się tam odbywających. Zależy nam bardzo na tym, żeby testy były ewidencjonowane, a ich wyniki dostępne w internecie - wskazał.

Wiceszef MZ dodał, że od przyszłego tygodnia do punktów, które robią wymazy PCR, też zostaną wprowadzone testy antygenowe. - Takich punktów mamy ponad 600 w naszym kraju, te testy oczywiście są bezpłatne, dlatego chcemy by było ich jak najwięcej - wskazał.

Omikron w Polsce. Dynamiczny wzrost liczby zakażeń

Za coraz większą liczbę zakażeń odpowiada wariant omikron koronawirusa. Wiceszef resortu zdrowia poinformował, że zaczyna on wypierać wariant delta. Jak zaznaczył - sytuacja w szpitalach jest stabilna, choć "należy mieć na uwadze, że szczyt zachorowań za kilkanaście dni przełoży się liczbę osób, które będą musiały być hospitalizowane".

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka przyznał na antenie TVP Info, że nie wszystkie apteki będą spełniać kryteria związane z wprowadzaniem darmowego testowania na obecność koronawirusa. - Natomiast w sytuacji, gdy mamy tak dynamiczny wzrost zakażeń na pewno istotne jest to, abyśmy się testowali - stwierdził.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także