more_horiz
Wiadomości

Cimoszewicz oburzony budową zapory na granicy. "Szukałem spokoju, a muszę oglądać warczące żelastwo"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 16:30
Włodzimierz Cimoszewicz mocno skrytykował budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej. - Sprowadziłem się tu w poszukiwaniu spokoju, a zamiast żubrów i jeleni muszę oglądać warczące żelastwo - powiedział w rozmowie z "Faktem". Na słowa europosła zareagowała rzecznik Straży Granicznej, por. Anna Michalska.
Trwa budowa zapory na granicy. Cimoszewicz jest oburzony
Trwa budowa zapory na granicy. Cimoszewicz jest oburzonyFoto: PAP/Artur Reszko; Paweł Supernak

Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Nie wszystkim jednak odpowiada taki stan rzeczy. - Sprowadziłem się tu w poszukiwaniu spokoju, a zamiast żubrów i jeleni muszę oglądać warczące żelastwo - powiedział Włodzimierz Cimoszewicz, który twierdzi, że to pod jego domem powstaje już "druga plaga w ciągu pół roku". Pierwszą był "bezsensowny stan wyjątkowy, który tylko utrudniał życie".

- Mieszka się tu teraz jak na placu budowy w bazie wojskowej. Masa wojska i innych służb z dziesiątkami pojazdów, także pancernych, koparki, spychacze i ciężarówki - narzeka Cimoszewicz. Według niego zapora jest "szkodliwa i nieskuteczna". - Ludzie pokonywali Mur Chiński, mur Berliński, pokonują mur Donalda Trumpa - dodał.

Budowa zapory na granicy. Cimoszewicz: to barbarzyństwo

Europoseł jest również oburzony rzekomą wycinką lasów. - To najcenniejszy fragment przyrody w Europie. Z rozkazu PiS-u będzie dewastowany. To barbarzyństwo - przekonuje były premier.

Na zarzuty polityka odpowiedziała rzecznik Straży Granicznej. Jak podkreśliła "pod budowę zapory potrzebne jest osiem metrów gruntu, który nie jest zalesiony, a na całym odcinku będą 22 przejścia dla zwierząt".

Również wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił, że "związku z budową zapory na granicy w zasadzie nie wytniemy ani jednego drzewa". Dodał, że w zaporze powstaną dedykowane przejścia dla dużych zwierząt, zaś dla zwierząt mniejszych zapora nie będzie stanowiła problemu.

***

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ruszyła we wtorek, 25 stycznia. Prace na granicy odbywają się równolegle na czterech odcinkach. Zapora ma mieć długość 186 km, a jej wysokość 5,5 m. 5-metrowe stalowe słupy będą zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu. Zainstalowane zostaną też urządzenia elektroniczne, m.in. kamery i czujniki ruchu.

Czytaj także:

Zobacz: Stanisław Żaryn dla PR24.pl o budowie zapory na granicy

***

Zapora na granicy z Białorusią (opr. Maciej Zieliński/PAP) Zapora na granicy z Białorusią (opr. Maciej Zieliński/PAP)

Fakt/wprost.pl/PAP/IAR
pb

Zobacz także

Zobacz także